Наукова  фантастика мистецтво уяви, фантазія) — жанр художніх творів, в якому за допомогою додавання вигаданих уявних елементів створюється світ, відмінний від світу сьогоденного, реального.

_____________________________________________________________

Основною ознакою фантастики є наявність у творі фантастичного допущення — фактора, який невідомий або неможливий у реальному світі.

 

 

Рома́н науко́во-фантасти́чний — великий епічний твір, дія в якому відбувається в майбутньому щодо часу його написання, тобто якому властиві прогностичні функції.

 

 

В основі творів твердої НФ лежить природниче допущення: наукове відкриття, винахід, новинка науки чи техніки тощо.

 

 

 

Приго́дницький рома́н — роман, сюжет якого насичений незвичайними подіями й характеризується їхнім несподіваним поворотом, великою динамікою розгортання. Для пригодницького роману характерні мотиви викрадення й переслідування, атмосфера таємничості й загадковості, ситуації припущення й розгадування.

 

ТЕМА №16

Жуль Верн. «П’ятнадцятилітній капітан». Тема духовного випробування людини в романі.

 

 

 

 

 

 1828- 1905

Французький письменик - фантаст

Автор пригодницьких творів

Засновник жанру наукової фантастики

 

 

Жу́ль Габріє́ль Верн 

. Разом із Гербертом Уеллсом вважається засновником жанру наукової фантастики.

Розпочинав з написання театральних п'єс, які не користувалися особливим успіхом до 1863 року, коли видавець П'єр-Жуль Етцель опублікував його перший роман «П'ять тижнів на повітряній кулі». Цей твір, разом з наступним — «Подорожі і пригоди капітана Гаттераса», започаткував серію Незвичайних подорожей, яка включає загалом 62 романи і 18 оповідань та повістей.

Дія романів Ж. Верна, завжди дуже добре оформлених, як правило, відбувається у другій половині XIX ст. Вони є як винятково пригодницькими — «Діти капітана Гранта» (1868), «Навколо світу за вісімдесят днів» (1873), «П'ятнадцятирічний капітан» (1878), та ін., так і науково-фантастичними — «Із Землі на Місяць» (1865), «Двадцять тисяч льє під водою» (1870 г.), «Робур-Завойовник» (1886), тощо.

Окрім романів, він створив багато п'єс, новел, автобіографічних розповідей, віршів, пісень; наукових, художніх та літературних праць. За його творами знято численні кіно- і телефільми, вони стали основою коміксів, п'єс, музики та відеоігор.

Жуль Верн має популярність у всьому світі; згідно з Index Translationum від ЮНЕСКО, в цілому здійснено 4751 переклад його творів, це другий результат за кількістю перекладів авторів іноземними мовами після Агати Крісті[6].

 

У 8 років Жуль Верн почав навчання спершу в семінарії Сен-Станіслав, а потім в Нантському ліцеї, де отримав класичну освіту, 

У 1839 році маленький Жуль таємно від батьків влаштувався юнгою на трищоглову шхуну «Коралі», яка вирушала до Індії.

П'єр Верн був успішним адвокатом. 

Ще під час навчання Жуль познайомився із найколоритнішою фігурою тогочасного Парижа — Александром Дюма. Побувавши з візитом у замку «Монте-Крісто»,

 Служба в театрі дозволяла йому підробляти у популярному тоді журналі «Мюзе де фамій», в якому в 1851 році було оприлюднене його оповідання «Перші кораблі мексиканського флоту» 

 

Романи Верна швидко завоювали неймовірну популярність у світі. Не маючи освіти науковця, Верн провів більшу частину свого часу у дослідженнях для своїх творів та намагався бути реалістичним і дотримуватися фактів у деталях. 

 

 

 

 

НАУКОВІ ПЕРЕДБАЧЕННЯ

 

Хоч би там що я писав, хоч би
там що я вигадував, я завжди
стою на ґрунті дійсності.
Уже близька та пора,
коли наукові відкриття
перевершать силу уяви.
Ж. Верн

Шхуна "Пілігрим" полює на китів. Але на шхуні є й пасажири: це дружина хазяїна "Пілігрима" з п'ятирічним сином Джеком. Вони пливуть до Америки, щоб побачитися там з містером Уелдоном — чоловіком та батьком. З ними кузен Бенедикт — його цікавить тільки ентомологія (наука про комах).

Мандрівники зустріли в морі покинуте судно, де були живі істоти: собака Динго та п'ятірка негрів. Величезний негр Геркулес став добрим другом усім, особливо маленькому Джеку.

Під час полювання на кита гине шлюпка з капітаном та командою. Юнга Дик Сенд бере на себе керування судном. Розумний хлопець упорався б, але судовий кок Негоро зіпсував компас. Цей кок дуже підозрілий. Ось і собака, який потоваришував з усіма, на Негоро гарчить та гавкає.

Нарешті дісталися берега. Мандрівники гадають, що вони у Південній Америці. Негоро каже, що він знайомий з цим континентом. Ось дістануться вони якогось міста, зв'яжуться з містером Уелдоном, і він усіх урятує. Та трапляються дивні речі. Рослинність не американська, малий Джек ніяк не може побачити обіцяного колібрі, кузен Бенедикт радіє, що побачив африканську комаху в Америці. Раптом усі побачили жирафів — але ж на американському континенті цих тварин нема.

Компанія зустрічає шляхетного на вигляд пана на ім'я Герріс. Він каже, що вони опинилися у Болівії. Запрошує усіх до своєї гасієнди (садиби), де всі можуть перепочити та діждатися звістки від чоловіка місіс Уелдон. Це була пастка. Герріс та Негоро у змові. І континент — зовсім не Америка. Це — Африка!

Герріс та Негоро піклуються тільки про гроші. Вони злодії. Негрів продають у рабство. Втекти вдалося тільки Геркулесу. Герріс змушує місіс Уелдон написати листа чоловіку. Вони з Негоро заманили жінку з сином, щоб узяти чималий викуп. Вірна дружина боїться, що її чоловіка теж заманять у пастку й будуть вимагати чогось зовсім неймовірного.

Жінку з сином та кузена поселили серед негритянських дикунів.

Кузена Бенедикта відпускають блукати без охорони, бо вважають чоловіком не сповна розуму.

Ентомолог справді бачить тільки своїх комах. Раптом якась дужа рука схопила його та кудись потягла. Зникнення кузена змусило посилити охорону матері та сина.

В африканському селищі відбулося велике свято. На таких святах усі чекають на прихід лісового духа — чаклуна "мганга". Він зазвичай з'являється весь розписаний дивними фарбами, у чудернацькому вбранні. І ось він з'явився! Це був велетень. Танцював, підскакував, волав несамовито, підкидаючи списа, та обрав собі дві жертви: місіс Уелдон і її сина.

Ніхто не посмів опиратися йому. Він звалив жертви собі не плече та зник у хащі. Жінка знепритомніла. Джек гамселив чудовисько маленькими кулачками.

Виявилося, що той, хто вкрав Бенедикта та місіс Уелдон з сином, був зовсім не чаклун, а добрий Геркулес, вдячний за свій порятунок на морі. Вдалося чорношкірому велетню врятувати й Дика Сенда. Маленька група пробирається до моря, щоб сісти на якийсь корабель. Випадково вони зустрічають Негоро. Дик та Геркулес не встигають нічого зробити: Динго кидається на підступного кока та перегризає йому горлянку.

На жаль, перед смертю негідник встиг встромити у вірного собаку кинджал, і пес загинув. З'ясувалося, що колись Негоро заради грошей убив першого хазяїна Динго — Сема Вернона.

Нарешті всім, хто врятувався, пощастило дістатися до Америки. Дик став місіс Уелдон за старшого сина, Геркулес — за вірного друга. А негрів, що було продані у рабство, згодом знайшов та викупив містер Уелдон.

На честь повернення мандрівників було влаштовано бенкет. Перший тост був за Дика Сенда — п'ятнадцятирічного капітана!

П’ятнадцятирічний капітан” аналіз твору (паспорт)

Автор – Жюль Верн

Рік написання – 1878

Жанр – пригодницький роман.

(Це твір, сюжет якого насичений незвичайними подіями й характеризується їхнім несподіваним поворотом, великою динамікою розгортання. Для пригодницького роману характерні мотиви викрадення й переслідування, атмосфера таємничості й загадковості, ситуації припущення й розгадування).

 

Тема — розповідь про незвичайні пригоди п’ятнадцятирічного Діка Сенда та його друзів на морі й на суші.

Ідея — прославлення сили людського характеру, розуму й допитливості, вірності дружбі й здатності до самопожертви.

 

Головні герої: Головні персонажі: Капітан Халл і 5 матросів; Дік Сенд – матрос-новачок; кок Негору (работорговець). Пасажири: місіс Велдон – «хоробра жінка», її син Джек, кузен Бенедикт – «добре серце», ентомолог. Врятовані з судна «Вальдек»: Том, Бет, Остін, Актеон, Геркулес, собака Дінго. Работорговці: Гарріс, Муані-Лунга, Альвіш 

 

Історія написання “П’ятнадцятирічний капітан” Жюль Верн почав роботу над романом, коли його синові Мітелю було майже стільки ж років, як і — Діку Сенду. Письменник детально готувався до роботи, вивчав карти, читав про подорожі мандрівників того часу. Автор навіть сам подорожував Середземним морем, відвідав Алжир (країниа на півночі Африки), щоб на власні очі побачити природу, населення й культуру.

 

 

 

 

 

 

 ТЕМА

ЛЮДИНА В ЖИТТЄВИХ ОБСТАВИНАХ

 

 

 

АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ

Композиція роману

Завязка: відплиття шхуни "Пілігрим" від берегів Нової Зеландії. Знайомство з екіпажем та пасажирами судна. Загибель капітана та моряків.Розвиток дії: Дік Сенд - капітан "Пілігрима". Підступи Негоро. Шторм, загибель шхуни. Подорож Екваторіальною Африкою у руках работорговців.Кульмінація: похорон короля

 Розвязка: повернення героїв в Сан-Франциско

Пізніше письменник так сказав про свого Діка Сенда: "В "П'ятнадцятирічному капітані" я спробував показати, що можуть зробити розум і хоробрість підлітка в боротьбі з небезпеками й труднощами, які змусили його покласти на себе відповідальність, не властиву його віку".

Небезпеки й перешкоди загартовують волю Діка Сенда й форсують розвиток його характеру. Кращі якості головного героя: енергія й сила волі, сміливість і наполегливість, справедливість і шляхетність - зробили його одним з найулюбленіших і найпопулярніших героїв Жуля Верна.

Найважливіший скарб, що є в людини, не залежить від національності, часу, в якому вона живе, країни. Це людяність, чуйність, сміливість, мужність, справедливість, повага до людей, які тебе оточують, любов до батьківщини, бажання прийти на допомогу тим, кому вона потрібна. Саме ця гуманістична ідея втілена в образі Діка Сенда.

 

 ХАРАКТЕРИСТИКА ГЕРОЯ

ПЛАН

 1 .Хто? це....

2. Що відомо? вони...

3. Які? ( риси)

4. Коли? ( вчинки)

 

5. Чому? ( висновок)

ХАРАКТЕРИСТИКА ДІКА СЕНДА

Діку Сенду усього 15 років. Доля була до нього суворою: він був знайдою, ім’я йому дав перехожий, який відніс хлопчика до притулку. Але коли він підріс, містер Уелдон звернув увагу на кмітливого хлопчика й надав йому можливість навчатися й працювати на його судні «Пілігрим».

 

Дік Сенд мріяв стати справжнім капітаном. Але негаразди переслідували юнака. Фізична сила й міцний дух допомогли йому з гідністю вийти з небезпечних ситуацій. Сміливість, рішучість дозволяли йому діяти швидко. Чуйність і відданість спонукали юнака піклуватися про місіс Уелдон і Джека.

 

 

Відповідальність — головна риса характеру Діка, тож не дивно, що п’ятнадцятирічний капітан хвилювався за долю кожного із пасажирів судна, він не їв і не спав, стоячи за штурвалом упродовж кількох діб. Діка Сенда більшість героїв поважають, сподіваючись на його силу й розум, і лише Негоро й Гарріс вороже ставляться до капітана, бо він стає на заваді їхнім підступним планам. Мені подобається цей герой своєю сміливістю, відповідальністю. Він викликає повагу ще й тому, що в наш час 15-річні хлопці тільки вчаться в школі. Вони залежать від батьків, часто несамостійні, не мають змоги проявити свої якості характеру в таких романтичних пригодах та небезпечних подорожах, в яких побував Дік Сенд. Але бути відданим, чуйним, сміливим, рішучим можна й у звичайному житті, треба лише прагнути цього

 

. Цитатна характеристика Діка Сенда

“Дік Сенд був середній на зріст, міцно збудований, чорнявий, із синіми рішучими очима. Робота моряка підготувала його до життєвої боротьби. Його розумне обличчя дихало енергією. Це було обличчя не тільки хороброї, а й завзятої людини.

 

” В п’ятнадцять років хлопець уже міг приймати рішення і доводити до кінця свої задуми. Його вигляд, жвавий і серйозний водночас, привертав до себе увагу. На відміну від своїх ровесників Дік був скупий на слова та жести. Дуже рано, в тім віці, коли ще звичайно не замислюються над майбутнім, він усвідомив своє становище й дав собі обіцянку «стати людиною».”І він дотримав слова – став дорослим чоловіком у віці, коли його однолітки залишались іще дітьми.

 

” Дуже рухливий, спритний і міцний фізично, Дік Сенд був один із тих обранців долі, про яких можна сказати, що вони народилися з двома правими руками й двома лівими ногами. Хоч би що вони робили — їм усе “з руки”; хоч би з ким вони йшли — вони завжди крокують “у ногу”.

ТВОРЧЕ ЗАВДАННЯ

 

Образ Діка Сенда — п’ятнадцятирічного капітана -

 

ЛЮДИНА В ЖИТТЄВИХ ВИПРОБУВАННЯХ

Письмова характеристика Діка Сенда за планом.

 

 Вік.

Походження.

Професія.

Портрет.

Риси характеру.

Ставлення інших персонажів до героя.

Моє ставлення до героя.

 

Проблема рабства в романі Жуля Верна «П’ятнадцятилітній капітан».

ПРИГОДИ І ФАНТАСТИКА
Жуль Верн «П’ятнадцятирічний капітан»
«Впізнай  героя»
1. «…був славетним чолов’ягою років п’ятдесяти».
                                                                                (Кузен Бенедикт)
2. «…з міцним здоров’ям, … звикла до тривалих морських подорожей…»
                                                                                (Місіс Уелдон)
3. «…він був чорнявий, сухорлявий, моторний, середній на зріст»
                                                                                 (Негору)
4. «…міцно збудований, чорнявий, із синіми рішучими очима, дуже рухливий, спритний і міцний фізично».
                                                                                 (Дік Сенд)
5. «Дивний чоловік біля сорока років, не моряк, бо нічого не розуміє у морській справі…».
                                                                                   (Негору)
6. «…вона вміє заспокоїти, переносить усі труднощі, але невинно гине…»
                                                                                    (Нем)
7. «Виховувався в дитячому будинку».
                                                                                     (Дік)
8. «Досвідчений китобій, капітан…».
                                                                                    (Халл)
9. «…вдарило по шлюпці своїм страшним хвостом».
                                                                        (Морське чудовисько)
10. «…у відповідь люто загавкав».
                                                                                     (Дінго)
11. « У всякому разі він не був ні індіанцем, ані іспанцем».
                                                                                      (Гарріс)
12. «Усі родом з американського заходу».
                                                                                      (Матроси)
«Уважний читач»
Тести для перевірки знання змісту твору
1.Шхуна «Пілігрим» пішла у море, щоб:
А) полювати на китів;
Б) на відпочинок;
В) в морську подорож.
2.Негору був на «Пілігримі»:
А) капітаном;
Б) коком;
В) боцманом.
3.Прізвище боцмана «Пілігрима» було:
А) Негору;
Б) Говік;
В) Геркулес.
4. Яку комаху привіз Бенедикт із мандрівки?
А) муху;
Б) павука;
В) бджолу.
5. Де виховувався Дік Сенд?
А) у дитячому будинку;
Б) вдома;
В) в дитячому садку.
6. Що означає прізвище Сенд?
А) земля;
Б) вода;
В) пісок.
7. У якому місті навчався Дік Сенд?
А) Сан-Франциско;
Б) Чикаго;
В) Торонто.
8. Якою наукою займався Бенедикт?
А) психологією;
Б) ентомологією;
В) філософією.
9. Ким в майбутньому став Дік Сенд?
А) капітаном;
Б) майором;
В) боцманом.
10. У якій країні, виходячи з тексту, було поширеним рабство і работоргівля?
А) в Анголі;
Б) в Англії;
В) у Франції.
11. Як називалася шхуна-бриг?
А) «Перемога»;
Б) «Вальдек»;
В) «Пілігрим».
12. Прізвище господаря шхуни було:
А) Халл;
Б) Уелдон;
В) Бенедикт.
Відповіді: 1 – А; 2 - Б  ; 3 – Б; 4 – А; 5 – А; 6 – В; 7 – А; 8 – Б; 9 – А; 10 – А; 11 – Б; 12 – Б

 http://slitvolodymyrivka.blogspot.com/2015/07/6.html

ВЕЛИКА МЕТА ОСВІТИ-

ЦЕ НЕ ТІЛЬКИ ЗНАННЯ.

А Й ДІЇ"

Герберт Спенсер

"Світова література -

мистецтво само-

вираження

за допомогою слова "

Акутагова Рюноске


"Читають всі, але далеко не всі вміють читати"

                 Ф.Варан

"Коли з'єдналися любов

і майстерність,

можна чекати шедевра. "

Джон Рескін