Тема № 5. Пантеон богів Греції

 

 

 

  • Опрацюй  підручник ст. 24- 27.
  • Запиши у зошит богів Греції, вивчи їх напамя'ть

ГРЕЦЬКА МІФОЛОГІЯ

 

 

     У давньогрецькій міфології містична гора Олімп вважалася священним місцем, де перебували головні дванадцять богів, які здатні були вершити долі і творити чудеса.

     Палаці на Олімпі були побудовані одноокими велетнями циклопами. А Гефест у своїй майстерні викував прикраси для приміщень.

     Прохід на вершину Олімпа простим смертним був заборонений. Його охороняли ори богині пір року. Але люди могли селитися поблизу гірського масиву або біля його підніжжя.

     Античний поет Гомер зазначав, що на Олімпі не дув вітер, там не було дощу чи снігу, а лише неймовірне світло.

 

 

 

 

         Зевс головний із богів-олімпійців, бог грому і блискавки. Найчастіше він зображувався із блискавкою в руках зброєю, якою боровся зі своїми противниками і карав зло. Іноді тримав скіпетр символ влади, або жертовну чашу, в яку жерцями клалися підношення.

          Основні атрибути Зевса: щит і двостороння сокира (лабрис), іноді орел, оскільки цей птах, за уявленням греків, літає вище за всіх інших і володіє гострим зором, подібно як Зевс знаходиться над усіма богами і багато чого знає.

 

          Твариною - символом головного бога  вважали бика.

Гера дружина Зевса, тому володіла великою владою і за своєю волею могла наділити будь-яку істоту (звіра чи людину) даром пророцтва. Від Зевса народила Ареса, Гефеста і Гебу.

     Обов’язковим атрибутом Гери була діадема як символ того, що вона головна із богинь.

      Присвяченою їй твариною вважається павич; пара павичів везе її колісницю. В античні часи їй надавали ще два атрибути гранат (символ родючості) і скіпетр, увінчаний зозулею (емблема шлюбу, який не витримав надій).

     Гера, цариця Неба, вважалася покровителькою жінок. Їй молилися дівчата в день шлюбу, вона опікувалася материнством і втішала вдів.

     Гера покровителька міста Аргос.

 

 

     Спочатку Ареса вважали богом буревіїв і блискавок, пізніше богом війни. Він отримував насолоду від воєн і боїв.

     У Давній Греції культ Ареса був поширений менше, ніж культ інших головних богів.

      Улюбленим місцем його перебування була «країна бур» Фракія. У Колхіді, в дуброві Ареса, на дубі висіло золоте руно. У Спарті біля храму Посейдона була зведена статуя Ареса. В Афінах його йменням назвали пагорб Ареопаг.

     Зображували Ареса молодим гарним чоловіком із щитом і списом або мечем.

 

 

     Гефест бог вогню та ковальства, на відміну від інших богів, не цурався фізичної праці. Він відомий створенням чудесних речей для богів і героїв. Навіть зумів виготовити собі з металу прислугу, яка могла ходити, говорити, виконувати доручення. А ще викував триніжники на колесах, які самі їздили Олімпом, прислуговуючи на банкетах, розвозячи страви. Культ Гефеста був пов’язаний із культом Афіни, ці божества мали спільні храми й свята.

Афіна вшановувалася як покровителька військового мистецтва, мудрості та ремесел. На відміну від Ареса, вважалася покровителькою війни оборонної, котра допомагає своїм обранцям у хвилини крайньої небезпеки і веде їх до звитяги.

 

      У різних областях Еллади її як божество розуміли по-різному: покровителька осілого життя, ручної праці. Згодом Афіна стає божеством духовної діяльності, мистецької винахідливості й мислення. А ще була богинею Місяця.

САМОСТІЙНА РОБОТА

Доповни  пантеон богів Греції.

 

 

 

 

Тема №6 Міфи про Геракла. Поетизація в образі Геракла могутності й мужності, покликаних на боротьбу зі злом

 ЗАПИШИ У ЗОШИТ

  • ГЕРАКЛ («прославлений Герою»)-герой, син бога Зевса і людської жінки Алкмени, відомий своїми подвигами.

У переносному розумінні Геракл (Геркулес) є символом велетенської сили, нездоланності.

 

Дванадцять подвигів Геракла

Знищення лернейської гідри

У Еврістея, який владарював над аргів'янами, Геракл задля спокути вбивства дітей мусив звершити 10 подвигів (їх визначив Еврістей), після чого Зевс мав подарувати Гераклу безсмертя. Але цар не зарахував два з них і назначив нові, таким чином герой звершив їх 12. Відомо, що на перших 10 герой витратив 8 років

  • ПРОЧИТАЙ ПОДВИГИ ГЕРАКЛА І ДАЙ ВІДПОВІДЬ НА ЗАПИТАННЯ/усно/

Боротьба з немейським левом, невразливим до жодної зброї. Герой задушив його голіруч, але втратив палець і свою довбню. За деякими переказами на честь цього було засновано Немейські ігри. Побачивши після цього силу Геракла і переможеного лева, боягузливий Еврістей розпорядився виготовити для нього мідний глек, в якому ховався, коли Геракл приходив до міста;

Знищення багатоголової змії, лернейської гідри, отрутою якої Геракл намазав стріли, і тому найменша рана від його стріли ставала смертельною. Цей подвиг Еврістей не схотів визнавати, оскільки в ньому Гераклу допомагав його небіж Іолай;

Лови надзвичайно прудкої керинейської лані з золотими рогами й мідними ногами, яка належала Артеміді;

Знищення стімфалійських птахів, що мали мідні пазурі, крила, дзьоби й пір'я, яке правило їм за стріли. Геракл налякав птахів шумом і вразив їх стрілами;

Полювання на велетенського ерімантського вепра, який пустошив Аркадію. Геракл тоді випадково поранив кентавра Хірона отруєною стрілою, чим прирік його на тривалі страждання, оскільки Хірон був безсмертний;

Здобуття для доньки Еврістея Адмети пояса цариці амазонок Іпполіти. В цьому йому завадила Гера, підбуривши амазонок до битви, яку герой виграв;

Очищення Авгієвих стаєнь, які не мили багато років. Еврістей думав принизити Геракла цим завданням, але той придумав очистити стайні перепрямованими водами річки, не забруднившись. Еврістей не визнав подвигу через пиху Авгія, який приписав очищення стаєнь богу річки, щоб не давати Гераклу винагороди;

Подолання критського бика, що вивергав полум'я, якого Посейдон наслав Міносові за недотримання обрядів;

Викрадення корів страхітливого триголового велетня Геріона, який жив на далекому заході, на острові Ерітія. Геракл перейшов усю Європу й Лівію і на пам'ять про цей похід спорудив Гераклові стовпи (Гібралтар і Сеуту). На зворотному шляху там, де пізніше був заснований Рим, частину корів у Геракла викрав велетень Как, якого герой убив. За визволення країни від розбійника тубільці встановили в себе культ Геракла, який згодом перейшов до римлян. З цим подвигом пов'язують боротьбу Геракла з Антеєм

Викрадення золотих яблук із саду

 Гесперид: яблука дістав титан Атлант, поки Геракл підтримував замість нього небо;

Останній і найважчий подвиг — приборкання Кербера (Цербера). Після року приготувань Геракл спустився в царство Аїда біля Тенара, здолав триголового пса без будь-якої зброї, виніс його зв'язаного на світ і, показавши Еврістеєві, відніс назад. За іншими переказами, Геракл вивів з Аїду також Адметову дружину Алкесту та героя Тесея, а біля виходу вступив у двобій із самим богом Аїдом і навіть поранив його.

СМЕРТЬ ГЕРАКЛА

 Проте небезпечні випробування на цьому не закінчилися. Герой одружується з царівною Деянірою. Під час однієї подорожі Деяніра сідає на спину кентавра Несса, щоб переправитись через річку, що розлилася. Несс хоче викрасти царівну. Геракл випускає в кентавра стрілу.Перед смертю підступний Несс говорить Деянірі, щоб вона зібрала його кров і просочила нею одяг Геракла і навіки зберегла його любов. За кілька років Геракл закохується в іншу жінку. Деяніра ревнує і вирішує скористатися чарівною кров`ю кентавра. Вона не знає, що кров Несса, який загинув від стріли, змащеної отруйною жовчю лернейської гідри, сама перетворилася на отруту.

 

      Смерть героя Геракл корчиться від болю. Він намагається зірвати з себе одяг, просочений кров`ю кентавра, але одяг прилип до тіла і здирається разом зі шкірою. Деяніра,побачивши, що погубила коханого чоловіка, у відчаї покінчує життя самогубством. Геракл розкладає багаття й кидається в нього, щоб позбутися нестерпних мук. Він – єдиний герой, якого боги допускають на Олімп і наділяють безсмертям!

ПІДСУМОВУЄМО МАТЕРІАЛ!

 

ЗАПИШИ

Причини популярності образу Геракла

Геракл сміливо боровся проти страшних почвар, допомагаючи людям звільнитися від них. Крім того, співчував і допомагав тим, хто цього потребував. Зокрема, це можна побачити в міфі про звільнення Прометея. Доля спочатку не балувала Геракла: ненависть могутньої Гери, служба в нікчемного Еврисфея, — через усі ці випробування герой пройшов із честю. А люди здатні до співчуття і цінують не лише сміливість, силу й мужність, а й стійкість у життєвих випробуваннях. Усе це і забезпечило Гераклові роль улюбленця як давніх греків, так і інших народів світу.

 

 

ПЕРЕВІР СЕБЕ!/ усно/

 

Під час якого з подвигів Геракл звільнив Прометея? Під час якого з подвигів Геракл звільнив Прометея? Яким було справжнє ім'я Геракла?Що означає слово «геракл»? Які назви небесних тіл елліни пов'язували з діяннями Геракла? Чому Зевс не зробив володарем Мікен свого сина Геракла? Назвіть 12 подвигів Геракла. Які з них і чому не зарахував Еврисфей? Чи бував Геракл на землях, де знаходиться Україна? Який славетний еллінський історик написав про це? Чому Геракл став улюбленцем еллінів? А як ставитеся до Геракла особисто ви? Чому? Яка географічна назва на межі Європи й Африки пов'язана з Гераклом?

 

 

 

 

 

 

 

ТВОРЧЕ ЗАВДАННЯ

 

ПОМІРКУЙ І ДАЙ ПИСЬМОВУ ВІДПОВІДЬ!

 

 

Чому Геракл — улюблений герой не лише давніх греків, а й ба-гатьох пізніших поколінь інших народів?

ВЕЛИКА МЕТА ОСВІТИ-

ЦЕ НЕ ТІЛЬКИ ЗНАННЯ.

А Й ДІЇ"

Герберт Спенсер

"Світова література -

мистецтво само-

вираження

за допомогою слова "

Акутагова Рюноске


"Читають всі, але далеко не всі вміють читати"

                 Ф.Варан

"Коли з'єдналися любов

і майстерність,

можна чекати шедевра. "

Джон Рескін