ТЕМА №1.Чарльз Діккенс «Різдвяна пісня у прозі»

Ча́рльз (або Ча́рлзДжон Га́ффем Ді́кенс (англ. Charles John Huffam Dickens7 лютого 1812ЛендпортАнглія — 9 червня 1870ГаємАнглія) — англійський письменник, один із найпопулярніших романістів вікторіанської епохи, відомий політичний агітатор.

Деякі критики називали Дікенса майстром прози та хвалили за численних унікальних персонажів і яскраве зображення суспільства, інші ж звинувачували його в надмірній сентиментальності, незвичайних подіях і гротескних образах[13]. Популярність творів Дікенса завжди була дуже високою, вони ніколи не припиняли видаватися[14][15]. Багато з романів Дікенса вперше з'явилися як популярні на той час періодичні видання, крім того, Дікенс часто писав твори частинами, що задавало їм певний ритм, в якому сюжет був розбитий на частково незалежні епізоди, із розв'язкою на початку кожної нової частини[16]. Твори Дікенса пронизані дотепністю, що вплинуло на оригінальність національного характеру і способу мислення, відомого у світі як «англійський гумор».

Найзнаменитіші романи Дікенса: «Посмертні записки Піквікського клубу»«Пригоди Олівера Твіста», «Ніколас Нікльбі», «Девід Копперфільд», «Холодний дім», «Повість про двоє міст», «Великі надії», «Наш спільний друг», «Таємниця Едвіна Друда».

“Різдвяна пісня в прозі” аналіз (паспорт)

Автор – Чарльз Діккенс

 

Рік написання – 1943

 

Рід – епос

 

Жанр – різдвяна повість

 

Тема – зображення моральної руйнації людини, яка нестримно прагнула збагачення, здатність людини на духовне переродження.

 

Ідея – згубний вплив на людину бажання розбагатіти, уславлення щирих, милосердних, здатних на співчуття людей.

 

Напрям – реалізм з елементами романтизму

 

Головні герої:

 

Ебенейзер Скрудж. Його образ символізує жадібність

духи Різдва. Це символи добра та милосердя.

Боб Кретчет (писар), Фред (племінник Скруджа). Ці герої символізують бідність,  забобонність

Проблематика твору

Автор піднімає такі проблеми: влада грошей, сімейні цінності , фальшиві та істинні цінності; самотність, муки совісті, гріх та спасіння.

 

 

В оповіданні "Різдвяна пісня у прозі" видатного англійського письменника Чарльза Діккенса (1812-1870) йдеться про холодного, жадібного й злого власника торгової спілки Скруджа і привида Марлі, колишнього компаньйона Скруджа, який з'явився у переддень Різдва, щоб врятувати душу свого друга від черствості й самотності. Скрудж зустрічається з Духом Минулого, Теперішнього й Майбутнього Різдва, повертає собі святковий настрій і бажання дарувати радість близьким й усім оточуючим.

В основу сюжету різдвяної казки покладені дива святкової ночі. У якусь мить відбувається досить незначна подія, але після цієї події може початися духовне відродження людини, яка забула, що вона була створена за образом і подобою Божою. Дверний молоток у повісті раптом перетворюється у обличчя Джейкоба Марлі, який помер сім років тому саме у Свят-вечір, кахлі голландської печі, які зображують сцени із Священного Писання, теж раптом затуляються образом померлого. Здається, сам дух Марлі попереджає Скруджа про небезпеку життя без дотримання моральних цінностей. Духи Різдва у цьому творі ведуть Скруджа від перших днів дитинства до самої його смерті, і все це гармонічно сплітається в події однієї ночі. Все це покликане повністю змінити життя строго скнари і поставити його на шлях істинний.
Душа Скруджа настільки замертвіла, що його інколи плутають з померлим компаньйоном та називають Скруджа його ім’ям. Головного героя повісті автор змальовує зморшкуватим та сухим, бездушним і жорстоким, холодним, наче льодова брила ділком. Він увесь час сидить в своїй промороженій конторі та через свою жадібність не дає клерку купити хоч трохи вугілля. Свого героя Ч. Діккенс порівнює с забутим на зимовому холоду вуличним краном, з якого потихеньку капала вода доки він не перетворився на льодову брилу.
Ще більш вражає образ старого Скруджа на фоні його племінника, коли той приходить побажати своєму дядькові веселого Різдва: «Здавалося, від нього пашіє жаром, наче від пічки. Щоки у нього червоніли… очі блищали, а з рота йшла пара».
І ось Скрудж зустрічається з Духом Минулого Різдва: «Твої губи дрижать, – промовив Дух. – А що це котиться по твоїй щоці?». Майже непомітно перші крихітки льодової брили розтоплюється першою сльозинкою, яка котиться по щоці старого скнари. Повільно зникає душевний холод, і він вже жалкує, що прогнав хлопця, якій співав різдвяний гімн, жалкує він і над тим, що не сказав теплого слова своєму клерку. Вже після першої сльозинки Скрудж схлипнув, а потім й заплакав, коли впізнав в маленькому хлопчикові самого себе.
Спочатку Скрудж не вірить Духові Марлі, а Духа Минулого Різдва навіть просить загасити своє світло і намагається зробити це сам. Але Духа Різдва Прийдешнього він уже просить про інше: «Веди мене куди хочеш… Якщо цієї ночі ти теж повинен мене чогось навчити, хай це піде мені на користь». І становиться зрозумілим, що Скрудж не лише з переляку обіцяє виправитися і спокутувати своє минуле зміненим майбутнім, бо невдовзі він виконує те, що пообіцяв Бобові Кречету.
П’ять частин геніального твору видатного англійського письменника Чарльза Діккенса «Різдвяна пісня в прозі» – це пісня на славу Різдва, часу, коли багато людей переглядають свої вчинки в минулому и вирішують змінити своє майбутнє життя в найкращу сторону. Прикладом такої зміни і є історія про старого Скруджа, якого святкові події перетворюють майже на іншу людину, яка визиває у читача співчуття та жалість.

Тема – зображення моральної руйнації людини, яка нестримно прагнула збагачення, здатність людини на духовне переродження.

 Ідея – згубний вплив на людину бажання розбагатіти, уславлення щирих, милосердних, здатних на співчуття людей.

 

Композиція І строфа – зображення реального життя Скруджа ІІ –ІІІ-ІV строфи – фантастична подорож Скруджа у Часі і Просторі V строфа – відродження Скруджа, зміни в його житті

 

 ПОМІРКУЙ !

  • Хто є головним героєм «Різдвяної пісні у прозі»? Що ми дізнаємося про нього з перших сторінок ?
  • Які персонажі, окрім Скруджа, діють у повісті? Для чого автор розповідає нам про специфіку їхнього життя?
  • Що відбувається зі Скруджем напередодні Різдва? Чи можливо таке насправді? Отже, можемо сказати, що фантастика займає неабияке місце у повісті.
  • Як Скрудж ставився до оточуючих? Чи були у нього друзі?  Чому?
  • Хто допоміг Скруджеві побачити майбутнє і як це сталося? Коли відбулися ці події
Чарльз Діккенс «Різдвяна пісня у прозі»
«Обери позицію: чи все можна купити за гроші?»
1.                Чи можемо ми сказати, що Скрудж помилявся, коли вважав, що гроші принесуть щастя?
                                                           (Так)
2.                Чи знайшли ви відповідь на таке питання?
                                                           (Ні)
3.                Як Скрудж поводився з грошима?
                                               (Жадібно. Відмовлявся від свят.)
4.                Це була помилка?
                                                           (Так)
5.                Чи правильним є твердження:«Скрудж хоч і жадібний, але перед Різдвом допомагав бідним, давав гроші тим, хто просить»?
                                                            (Ні)
6.                А як він ставився до оточуючих?
                                                           (Байдуже)
7.                Чи можемо ми вважати байдужість його наступною помилкою?
                                                            (Так)
8.                Чи є в повісті люди, яких він любив?
                                                           (Не було)
9.                Чи були в нього друзі, кохана?
                                                           (Він усіх їх зрадив)
10.            Що робить людину щасливою?
(Милосердя, щедрість, доброта, людяність)
Літературний диктант
1. Свято, у переддень якого відбуваються події у творі Діккенса?
2. Прізвище писаря, який працював у конторі Скруджа?
3. Як Скрудж ставився до Різдва?
4. Що було найдорожчим для нього в житті до мандрівки з Духами?
5. Хто завітав до Скруджа і попередив про наступні візити Духів?
6. Що бачив Скрудж у минулому?
7. Як звали сестру головного героя?
8. Чи було теперішнє відкриттям для нього?
9. Чому Скрудж злякався майбутнього?
10.Чи змінився головний герой у кінці твору?
11.Яка ідея «Різдвяної пісні у прозі»?
12.Який жанр твору?

Тема:№2. «ПРИЧИНИ ДЕГРАДАЦІЇ ОСОБИСТОСТІ СКРУДЖА ТА ЙОГО ПЕРЕРОДЖЕННЯ ЯК НАСЛІДОК ОСМИСЛЕННЯ СВОГО ЖИТТЯ»


ПОМІРКУЙ!

1.Причиною переродження Скруджа стало:

А) Страшне видовище власної смерті і відкриття того, що ця смерть не викликала ні в кого  співчуття;Б) Спостереження за щасливою сім'єю свого підлеглого;В) Банкрутство.

2.Які справи говорять про переродження героя:А) Сльози на власній могиліБ) Надіслав різдвяну індичку Кречитам, допоміг Тіму, помирився з племінником…В) Співчуття до людей

 

 


Головні риси характеру Скруджа

У творі Чарльза Діккенса "Різдвяна пісня у прозі" ми познайомилися з головним персонажем Скруджем. Це непривабливий тип людини. "Скрудж був справжній жмикрут: він умів міцно схопити людину, як кліщами, придушити, скрутити, згребти". Він був жадібний, твердий і гострий, як камінь, потайний і схожий на слимака. Погляд у Скруджа був такий холодний, що від нього можна було замерзнути. Чи страшні для нас сніг, град, ураган? Так. Але й вони часом змінюються, а Скрудж ніколи не змінювався. Навіть собаки сліпців боялися його поганого ока. Одним словом, це була дуже погана людина. Чарльз Діккенс описав його з самого початку так, щоб зразу дати зрозуміти, що нічого гарного у Скруджеві не було. Але привид Марлея і три духи вирішили врятувати Скруджа й допомогли йому змінитися. Він побачив себе малим і самотнім, побачив свою ласкаву сестру й родину Боба. А ще побачив свою смерть і зрозумів, що ніхто про нього не може сказати нічого доброго. Тому вирішив змінитися. Тепер Скрудж став щедрим і веселим. Він зрозумів, що гарні справи й добре серце набагато важливіші за скупість і грубість.

Тема №3. РЕАЛЬНЕ І ФАНТАСТИЧНЕ У ТВОРІ

 

Фантастика (грец. phantastike — мистецтво уявляти) — це 1) різновид художньої літератури; 2) спосіб художнього творення, в основі якого лежить нереальне, уявне, чарівне, наприроднє.

Отже, фантастика - те, що не існує в дійсності, створене фантазією, уявою. Композиція - побудова, розташування та взаємозв'язок усіх частин твору.

Знайдіть у тексті повісті опису трьох Духів. Зачитайте їх.

- Як ви думаєте, чому Духи виглядають саме так? (Дух Минулого Різдва схожий на дитину і має в собі джерело невгасимого, яскравого світла - можливо, це те найкраще, що є в людях, в дитинстві і що вони з часом старанно прагнуть заховати. Дух Теперішнього Різдва - життєрадісний, сильний, веселий. З усіх трьох Духів він - найенергійніший і найприємніший. Можливо, тому, що це Різдво - його, і Скрудж може змінитися на краще саме в цей час. Дух Майбутнього Різдва - лише похмура фігура, невизначена, мовчазна. Він має такий вигляд, очевидно, через те, що нічого приємного показати Скруджу не зможе. Смерть, зрада, радість людей від його загибелі - все це вражає і разом з тим зцілює душу героя).

Чи можна назвати образи Духів фантастичними? (Так, адже насправді такого не буває)

Навіщо автор використовує ці образи у творі? (Фантастичні образи трьох Духів Різдва покликані змусити душу Скруджа здригнутися, перетворити людиноненависника в людинолюба).

Які ще елементи фантастики використовує Діккенс в повісті?

  • Подорож у просторі та часі;
  • Образи примар (Марлі та інших).

- Зачитайте цитати.

У чому полягає реалістичність «Різдвяної пісні у прозі»? (В описі деталей побуту, зображенні суспільного устрою Англії, наслідків недосконалості цього устрою, що проявляється в соціальному розшаруванні суспільства, в якому люди мало не вмирають від голоду).

3.3. Складання ЛС «Реальне і фантастичне у творі Ч. Діккенса»

-

ЖАНР: різдвяна повість, де поєднано реальність і казкові елементи.

Діккенс намагався надати гармонійної стрункості побудові твору - реальні побутові картини першої та п'ятої строф немов облямовують три центральні розділи, сповнені фантастичних образів і бачень, які являються у  сні головному персонажеві - старому скнарі Скруджу.

  • Тобто, ми бачимо, що фантастичне і реальне тісно переплітаються у повісті. А чому саме за допомогою подорожі у просторі і часі змінюється герой? Можливо, варто було обрати взагалі щось реальне і приземлене,  якийсь «земний» дієвий метод для зміни героя? (Ні, не можна, адже лише побувавши у минулому, майбутньому і проаналізувавши теперішнє, герой робить висновок, що треба змінюватися).
  • Отже, який висновок до логічної схеми можемо зробити ми? Яка функція фантастичних елементів у творі.

У «різдвяних» творах традиційно використовуються надприродні образи вихідців з того світу, грішників, приречених на вічні муки: «... до Скруджа донеслися якісь незрозумілі звуки: неясні і безладні, але невимовно жалібні плачі і стогони, тяжкі зітхання каяття й гіркого жалю.

Він побачив безліч привидів. З жалібними криками вони неспокійно носилися в повітрі туди і сюди, і все, як і дух Марлі, були в ланцюгах ».

- Надприродний світ, який стривожив Скруджа в святий вечір, був покликаний не стільки налякати, скільки попередити про наслідки грішного життя, життя без Бога в серці.

- Лише фантастичну подорож у часі і просторі могло так сильно вплинути на героя, чия душа дивно зачерствила.

Дати відповідь ( письмово)

 У чому ж причина надзвичайної популярності «Різдвяної пісні...»?

 

Можливо, в тому, що Діккенсу вдалося переконливо показати, що бідняки — теж люди, які вміють бути щедрими, милосердними і, головне, здатні щиро й віддано любити. Схожу думку висловив Роберт Бернс у вірші «Чесна бідність», який ви вивчали минулого року. Бідні люди часто набагато добріші за багатіїв. А гроші, золото, в яких дехто вбачає чи не єдину гарантію щастя, можуть зробити людину дуже самотньою і нещасною. І найчастіше бідняк, який зберіг у своєму серці любов і доброту, набагато щасливіший за багача, якого всі «люблять» за його гроші.

Сучасники називали Діккенса співцем доброти й милосердя, поборником гуманізму. Таким він і залишився у вдячній пам'яті людства. Це й зрозуміло, адже своїми творами письменник намагався зробити світ кращим, переконати людину, що найвища життєва цінність — це тепло родинного вогнища. А справжні коштовності, з якими ніколи не може зрівнятися золото, — це доброта і милосердя.

ВЕЛИКА МЕТА ОСВІТИ-

ЦЕ НЕ ТІЛЬКИ ЗНАННЯ.

А Й ДІЇ"

Герберт Спенсер

"Світова література -

мистецтво само-

вираження

за допомогою слова "

Акутагова Рюноске


"Читають всі, але далеко не всі вміють читати"

                 Ф.Варан

"Коли з'єдналися любов

і майстерність,

можна чекати шедевра. "

Джон Рескін