Міхаель Енде - 1929-1995 р.р.


Сьогодні твори Енде перекладені більш ніж 40 мовами і вийшли загальним тиражем понад 20 мільйонів примірників. За мотивами «Нескінченної історії» зняті однойменні фільми. За мотивами казки «Чарівний напій» («Диявольсконгеніакогольний коктейль») знято анімаційний серіал «Вуншпунш» (2000). У числі творів Енді також кілька п'єс, романів і повістей. Однак найбільшим успіхом користувалися саме фентезійні та дитячі твори.німецький письменник, автор низки творів для дітей, з яких найбільш відомі романи «Нескінченна історія» та «Джим Ґудзик і машиніст Лукас».

 Сюжет книжки відомий усім маленьким європейцям: одного дня поштова посилка з маленьким чорним хлопчиком-сиротою приземлилася на крихітному острові Недогадія. Мешканці острова (пані Штоцкер, машиніст Лукас, пан Неталан і король Альфонс За Чверть Дванадцятий) турботливо доглядали за немовлям, поки він не виріс. Тоді місця на острові для всіх стало замало. Король вирішив позбавитися паротяжихи Емми. Але друзі (Джим, Лукас і Емма) разом залишили крихітний острів, щоб знайти собі нову батьківщину, і поринули у світ пригод. Вони дісталися далекої азіатської країни, де їх зустріли прозорі дерева, смугасті гори, величезна дракониха.

 

Герої виявляють таємничі написи, потрапляють у фантастичну місцевість, застрягають перед входом у Пащу смерті, ремонтують маленький вулкан, спілкуються з драконихою. Наприкінці Джим не лише розгадує таємницю своєї появи в Недогадії, а й визволяє прекрасну принцесу Лі Ши. Для їхнього повернення на острів знаходиться казкове рішення.

 

Головна думка твору: Утвердження  моральних цінностей: дружба, кохання, сім’я, повага до інших, любов до батьківщини.

 

— Цікаво пізнавати світ, долати свій страх перед невідомим.

 

 

Країна, у якій жив Лукас-машиніст, називалася Усландія та була дуже маленька. Навіть порівняно з іншими країнами. Будучи десь удвічі завбільшки нашої квартири, вона переважно була утворена з гори з двома вершинами, одна нижча за іншу.
 
Гору оповивали усілякі дороги з маленькими мостами та переїздами…
 
Були в Усландії, звісно, і будинки: один звичайний, а інший — із крамничкою. Ще до будинків належала маленька будівля залізничної станції, що стояла просто біля підніжжя гори. У ній жив Лукас-машиніст. А на верху гори стояв замок. Країна була збудована ґрунтовно. Більше в неї нічого не поміщалося.
 
(В описі фантастичної країни вжито художній засіб, протилежний до гіперболи, тобто применшення (літота), що підкреслює казковість місця дії.)
Характеристика повісті-казки М. Енде
«Джим-Ґудзик і машиніст Лукас»
Герої твору Місця дії Казкові елементи
Джим-Ґудзик, машиніст Лукас, усландський
король Альорокс за-Чверть-
Дванадцята, пані Ваас, пан Ермель, цар
мигдальський Пунь Гінь, Лі Сі, Пін-Понг,
жителі Мигдалії
Усландія, Мигдалія,
Ліс Тисячі
Див, Корона Світу,
Долина, Сутінок,
Кінець світу
Чарівне походження героя, фантастичні краї,
перетворення героїв (локомотив Емма перетворюється
на дракона), магічні числа (подорож
тривала 7 днів, у палаці 99 сходинок),
щасливі закінчення
  
Лукас-машиніст був невисоким та дещо огрядним, і його анітрохи не хвилювало, вважається локомотив потрібною річчю чи ні. Він носив робочого комбінезона та кашкета із козирком. Очі в Лукаса були сині, як небо над Усландією в сонячний день, а обличчя та руки майже чорними від мастила та кіптяви. І хоч він щодня мився особливим милом для локомотивних машиністів, кіптява так і не сходила. Вона дуже глибоко в’їлася до його шкіри, тому що на роботі Лукас багато років бруднився щодня. Коли Лукас сміявся — а робив він це часто, було видно, як блищать його чудові білі зуби, якими він міг розколоти будь-який горіх. 
Крім того, Лукас носив у лівому вусі маленьку золоту сережку у формі кільця та палив коротеньку товсту люльку-носогрійку.

Джим Ґудзик – головний герой твору Міхаеля Енде, адже його поява спричинила зав’язку твору, навколо нього розвиваються всі події , відбувається формування його характеру під час пізнання світу. Джим отримав прізвисько Ґудзик, коли мама Штоцкер пришила до його штанців великого ґудзика, щоб закрити дірку, тому Лукас назвав його Джим Баттон, що означає Ґудзик. Джим мріє об’їздити і пізнати весь світ. Ця мрія з’явилася в час, коли необхідно було підтримати Лукаса і пояснити своє бажання поїхати разом з ним. Джим має романтичну вдачу, вміє бачити прекрасне навколо себе, милуватися красою світу. Джим вважав Лукаса своїм найкращим другом, а хлопчик, як і його старший товариш не залишає друзів. Тому, коли король вирішив позбутися Емми через те, що країна маленька, а з появою Джима в Усландії стало тісно, то Лукас і Джим відправляються з нею назустріч пригодам. Риси характеру Джима Ґудзика: мужність, кмітливість, розум, працьовитість, любов до пригод, уміння цінувати дружбу, відповідальність.

Джерело: https://dovidka.biz.ua/kharakterystyka-dzhyma-gudzyka/ Довідник цікавих фактів та корисних знань © dovidka.biz.ua

Письмово!!! 

http://slitvolodymyrivka.blogspot.com/2015/07/6.html«Впізнай героя»
1.    «..Невеликого зросту, кряжистий, кругловидий, він чимось нагадував пружний гумовий м'ячик».     (Машиніст  Лукас)
2.     «На голові у нього завжди красувався кашкет, а сам він ходив в незмінному робочому комбінезоні».      (Машиніст Лукас)
3.    «Ніхто і не підозрював, що він такий сильний, тому що сам він любив жити зі всіма в світі у згоді».     (Машиніст Лукас)
4.    «Він був непоганим правителем. В усякому разі, ніхто про нього не міг сказати нічого худого, як, втім, і хорошого…»
                                    (король Альфонс За Чверть Дванадцятий)
5.    «Він дуже любив гуляти. На прогулянку він завжди виходив в чорному казанку і ще неодмінно брав з собою парасольку…»                                               (перший підданий пан Піджакер)
6.    «… пані (відмітимо відразу - дуже і дуже мила). По своїй комплекції вона чимось нагадувала Крістофа - кругленька, угодована, справжня товстуха-пампушка…»
                                                        (друга піддана фрау Каакс).
7. «…він не любив митися  - як, втім, і всі хлопчики його віку. Він ніяк не міг узяти в толк, навіщо йому митися, якщо у нього чорна шкіра і все одно не видно, яка у нього шия — брудна або чиста».
                                                                          (Джим негренятко)
8.«…він був такий маленький, що запросто міг би уміщатися на долоньці. Його голова, наприклад, була не більша, ніж кулька для пінг-понгу».                                         (крихітний китайчук Пінг Понг)
9.«Він був страшенно честолюбний і завидющий і терпіти не міг, коли хтось робив що-небудь видатне».              (Пан Пі Па По)
10.«Перед друзями стояв худорлявий стариган з дуже славною, доброю особою».                                                 (Ка Лань Ча)
11.«Ця фізіономія чимось змахувала на морду бегемота, тільки вона була ще в жовту і синю крапушку. Далі йшла досить довга шия, яка переходила в щупле тільце, що закінчувалося худим хвостом».                                                       (Непомук)
12.«На довгій худій шиї відчайдушно випинав кадик, а з хижої пащі стирчав єдиний зуб, який надавав драконівській морді абсолютно мерзотне вираження».                                    (пані Зубпер)
«Впізнай місце події»
1. «Посередині країни підносилася гора, що займала майже всю територію, а довкола цієї гори, в якої було цілих дві верхівки: одна вище, інша нижче, вилися дороги і доріжки з крихітними мостами і тунелями».                                                                        (Медландія)
2. Цей самий острів лежав посеред безкрайнього океану, і тому тут ні на хвилину не замовкав шум морського прибою. Великі і маленькі хвилі з гуркотом розбивалися об кордони цієї крихітної держави…                                                                        (Медландія)
3. «Там стояли фантастичні дерева і квіти найхимерніших форм і фарб, але, що дивно, всі вони здавалися прозорими, ніби то зробленими з кольорового скла»                            (Китай)
4.  «Над запашними полями і луками клубочився легкий туман, тут і там виднілися звивисті річечки, через які були перекинуті витончені вузькі містки із справжнього фарфору… На багатьох деревах  висіли срібні дзвіночки…»                        (Китай)
5. «Вся вулиця була загачена народом — це китайці гуляли зі своїми дітьми…Здавалося, ніби все довкола аж кишіло людьми…»                                                                                 ( Пекін)
6. «До воріт … вели срібні сходи з дев'яноста дев'яти сходинок, а самі ворота, заввишки в десять метрів і шириною в шість з половиною метрів, були зроблені з дуже коштовного ебенового дерева»                                                      (Імператорський палац)
7. «Товсті колони із зеленого нефриту підпирали дивну стелю з переливчастого перламутру. Всюди висіли прекрасні завіси з червоного оксамиту і дорогого квітчастого шовку»                                                                                            (Імператорський палац)
9. «Тут, наприклад, пурхали велетенські метелики, що нагадували по своїх розмірах парасольку від сонця. На гілках дерев тут і там перекидалися папуги з яскравими дзьобами. У траві шаруділи величезні черепахи…»                                     ( Ліс Тисячі Див)
10.«Все тут було з каменю: знизу - суцільний червоний камінь, гладкий, як асфальт, згори - нависають неприступні скелі, а в самому кінці ущелини видніється палаюча куля передзахідного сонця, що освітлює пурпурним кольором моторошнуваті кам'яні стіни, що йдуть увись, готові ось-ось зімкнутися»(Долина Сутінків)
11. «Навкруги тільки пісок, камені і якийсь гул. Десь на горизонті на тлі присмеркового неба чорнів силует велетенського кактуса, розчепірені відростки якого здалека нагадували п'ятірню, підняту догори на знак вітання.»                               (пустеля Край Світу)
12. «Навкруги все було залито місячним світлом, але там, де закінчувалася пустеля, чомусь нічого не було видно. Ні тобі землі, ні неба. Попросту нічого.»                                    (Чорні Скелі)
14.  «На багато миль навкруги розкинулися вогнедишні гори…У деяких гір спостерігалася підвищена активність - раз у раз з них виривалися потужні язики полум'я, інші ж поводилися досить тихо, і тільки слабенькі цівки диму говорили про те, що і вони не дрімають.»                                                        (Країна вулканів)
15. «Тут височіли тисячоповерхові  будинки, складені з велетенських сірих валунів, вулиці нагадували вузькі похмурі ущелини.»                                                  (Місто Драконів)
16.  «…а садочків та галявин тут взагалі не було. Так само як і дерев, кущиків, травички і тому подібного. І над усіма цими незліченними смердючими шумними вулицями, що нагадують ущелини, нависали похмурі стіни кратера» (Бедландія)
17. «Усі меблі в кімнатах були зроблені з каменю - кам'яні столи, крісла, дивани з кам'яними подушками. А на одній стіні навіть висів кам'яний годинник, жахливе цокання якого гучною луною відгукувалося в зловісній тиші. Вікон в кімнатах не було, тільки високо під стелею виднілися діри, крізь які проникало слабке денне світло.»                                                         (Кімнати пані Зубпер)
18. « Три акуратні тераси, покриті суцільним килимом зелені, сходинками піднімалися одна над іншою. І всюди росли дерева самих різних видів і форм. Були тут, наприклад, і прозорі дерева, як в Китаї.                                                         (Плавучий острів )
«Уважний  читач»
 Тести для перевірки знання змісту твору
Глави 1  -  12
1.Що привіз поштовий корабель в Медландську гавань?
А) розсаду невідомих квітів;
Б)  загадкову посилку;
В) листи для мешканців Медландії
2. Яке рішення прийняв король щодо посилки?
А) відкрити посилку;
Б) відіслати посилку назад;
В) вкинути посилку в море.
3. Що виявилось  у посилці, яку одержав король?
А) багато різних солодощів;
Б) подарунки для жителів Медландії;
В) маленьке негренятко.
4. Хто став найкращим другом Джима?
А) машиніст Лукас;
Б) фрау Каакс;
В) Піджакер.
5. Чому Лукас і Джим вирішили покинути Медландію?
А) їм захотілося подорожувати;
Б) не вистачало місця для всіх у Медландії;
В) король виганяє їх з країни.
6. Куди прибули Лукас і Джим Ґудзик?
А) до  Німеччини;
Б) в Африку;
В) у Китай.
7. Про які твори йде мова: «Таким творам ціни немає»
А) різьба по слоновій кості;
Б) казки;
В) картини.
8.Чому палички для їжі привернули увагу Лукаса?
А) на них були написи;
Б) вони були занадто великі;
В) вони були яскравого кольору.
9. Звідки Лукас і Джим дізналися, що дочку китайського  імператора потрібно звільнити з полону?
А)  з напису на стовпі;
Б) зі слів Пінг Понга;
В) з напису на ліхтарі.
10. Яке підступне рішення прийняв  бонза Пі Па По щодо Лукаса і Джима Гудзика?
А) вигнати з країни;
Б) заарештувати і кинути до темниці;
В) відвести незнайомців до імператора.
11. Хто повідомив імператора про небезпеку, яка чекала на Лукаса і Джима?
А) Пінг Понг;
Б) верховний бонза Пі Па По;
В)  локомотив Крісті
12. Хто така фрау Зубпер?
А) правителька  Медландії;
Б) драконша;
В) повариха імператорської кухні.
Відповіді ( глави 1  -  12  )
1………..
Б
7………..
А
2………..
А
8………..
А
3………..
В
9………..
В
4………..
А
10………
Б
5………..
Б
11………
А
6………..
В
12………
Б
Глави 13 -  27
1. У якій країні проживала фрау Зубпер?
А)Фінляндія;
Б) Медландія;
В) Бедландія.
2. Де знаходилося Місто Драконів?
А) у країні Тисячі Скель;
Б)  у країні Тисячі Вулканів;
В) у країні Тисячі Печер.
3. Кого зустріли Лукас і Джим Ґудзик у пустелі?
А) фрау Зубпер;
Б) Пінг Понга;
В) Ка Лань Чу.
4. Хто вказав машиністу Лукасу  і Джиму шлях до Міста Драконів?
А) Ка Лань Ча;
Б) Непомук;
В) китайський імператор.
5. Кого Лукас і Джим Ґудзик побачили в кімнаті  фрау Зубпер?
А) маленьких дракончиків;
Б) доньку імператора принцесу Лі Ші;
В) Непомука.
6.Що Лукас і Джим Ґудзик вирішили зробити з драконшею Зубпер?
А) вбити драконшу;
Б) закрити у в’язниці;
В) взяти з собою, причепивши її  за  зуб до локомотиву.
7. Яку винагороду отримав Крісті від китайського імператора?
А) велику зірку з чистого золота;
Б) сто каністр пального;
В) новий свисток.
8. З яким проханням машиніст Лукас звернувся до китайського імператора?
А) залишитися жити у Пекіні;
Б) відвезти їх до Медландії;
В) прокласти у Китаї залізницю.
9. У кого перетворилася фрау Зубпер?
А) у жінку;
Б) у Золотого Дракона Мудрості;
В) у метелика.
10. Ким була фрау Зубпер для Джима?
А) мамою;
Б) сестрою;
В) нянею.
11.Яким чином вирішили збільшити площу Медландії?
А) захопити інші країни і приєднати до Медландії;
Б) засипати землею частину моря, яке омиває острів;
В) приєднати до Медландії плавучий острів.
12. Як назвали новий острів?
А) острів Лукаса;
Б) Ново-Медландія;
В) острів Лі Ші.
Відповіді ( глави 13 – 27 )
1………..
В
7………..
А
2………..
Б
8………..
В
3………..
В
9………..
Б
4………..
Б
10………
А
5………..
Б
11………
В
6………..
В
12………
Б

 

http://slitvolodymyrivka.blogspot.com/2015/07/6.html

 

ВЕЛИКА МЕТА ОСВІТИ-

ЦЕ НЕ ТІЛЬКИ ЗНАННЯ.

А Й ДІЇ"

Герберт Спенсер

"Світова література -

мистецтво само-

вираження

за допомогою слова "

Акутагова Рюноске


"Читають всі, але далеко не всі вміють читати"

                 Ф.Варан

"Коли з'єдналися любов

і майстерність,

можна чекати шедевра. "

Джон Рескін