Урок  N 2 Характеристика  Полліанни

 

 

 

 

 

А) НАГАДАЄМО СЮЖЕТ

Сюжет: Одинадцятирічна Полліанна Віттер приїжджає до своєї тітки міс Поллі Харінгтон. Батько Полліанни Джон Віттер помер, не залишивши ніякого спадку: отримуючи невелику зарплатню, він залишив після себе всього декілька книг. Оскільки матір Поліанни давно померла, а інших родичів у неї немає, вона змушена переїхати до тітки Поллі. Старша сестра тітки Поллі (матір Полліанни) свого часу вийшла заміж за Джона Віттера всупереч бажанням батьків, які хотіли видати доньку заміж за багатого чоловіка. Після чого сім'я розірвала з нею будь-які стосунки. Тепер, 25 років потому, тітка Поллі живе одна в величезному будинку, успадкованому після смерті всіх її родичів. Вона педантична, строга і приймає племінницю виключно з почуття обов'язку. Полліанні вона виділяє кімнату на горищі, без дзеркала, з голими стінами і практично без меблів, тому що їй хочеться по можливості віддалитися від компанії дитини і водночас вберегти будинок від дитячих рук.

Полліанна ж повна протилежність тітки Поллі: вона активна, весела, життєрадісна і дуже балакуча. Полліанна вчить оточуючих «грі в радість», якої її навчив свого часу батько. Тоді батько пояснив Полліанні, що треба радіти, всьому тому що в тебе є . З того часу вони завжди бавилися «в радість», знаходячи привід для оптимізму в кожній події.

В перший же день приїзду Полліанни тітка Поллі залишає її без вечері за непунктуальність і наказує їй вечеряти хлібом з молоком на кухні, разом зі служницею Ненсі, на що Полліанна відповідає: «Ну що ви, тітко, я дуже рада. Я люблю хліб з молоком, і Ненсі мені дуже подобається. Ми так добре повечеряли разом.» Всі покарання і повчання Полліанна приймає з радістю, захопленням і вдячністю, чим дуже розгублює тітку Поллі. Поступово все місто починає любити Полліанну, а згодом «здається» і тітка Поллі.

 

 

Б ) ПРО ЩО ЦЕЙ ТВІР?

Аналіз твору повість "Полліанна", Е. Портер:

Тема: твір про героїню, яка не тільки сама вміла бачити щасливі моменти, а й навчила радіти інших.

Ідея: радості життя та відкриття світу.

Жанр: повість.

Головні герої: Полліана, тітка Поллі, Ненсі, Том, Лікар Чілтон, Джон, Пендлтон, Джиммі Бін.

 Головна думка: Погляд Поліанни завжди зупиняється на кращому, на красивому. Поліанна завжди чекала, що світ щось подарує їй, і він – дарував. Дівчинка перевернула життя міста. Чим? Своїм ставленням! Тому світ таки можна змінити на краще, тільки треба почати із себе, зі своєї душі, думок, почуттів.

 

1. Про що твір?

 Полліанна - це....

  Це історія про дівчинку, яку після смерті батьків забирає на виховання з «почуття боргу» рідна тітка.

 

Це історія про дівчинку, яка з атмосфери батьківської любові та глибокої віри в Бога дівчинка потрапляє у світ строгих правил і заборон. Але вона не сумує і своїм умінням радіти всьому, що трапляється з нею в житті, спочатку дивує, а потім і змінює життя всіх жителів маленького провінційного містечка.

Це історія про дівчинк, на долю дівчинки випало багато випробувань. Вона залишилася сиротою, згодом отримала тяжку травму хребта й була прикута до ліжка.  Та саме життєрадісність допомогла їй здолати тяжкі випробування, а близькі люди вилікували її. 


Радість - одна з першопочаткових емоцій; це емоційний вираз великого щастя.

 

 

Характеристика Полліанни

 

Відомості про героя

 

Головна героїня однойменного роману Е.Портер. Одинадцятирічна дівчинка, сирота

Портрет                   Має руде волосся, великі голубі очі, ластовиння на обличчі, якого соромиться

Родина                    Була сиротою, поселилася в рідному домі своєї матері, жила під опікою рідної маминої сестри, тітки Поллі; почала навчатися в школі

 

Риси характеру      Добра, співчутлива, милосердна, весела, діяльна, балакуча, кмітлива, спритна, любить природу, все красиве, товариська, спостережлива, чутлива, життєрадісна, мужня

Вчинки, які розкривають вдачу героя

Бачить в усьому радість, намагається навіть у скрутній, тяжкій ситуації знайти, з чого порадіти. Коли їй у подарунок прислали замість ляльки милиці, батько допоміг зрозуміти, чому можна порадіти: тому, що їй це не потрібне. Виконувала всі завдання тітоньки Поллі, охоче допомагала Ненсі й Томові, доглядала безпритульних тварин, допомогла одужати місіс Сноу та Джону Пендлтону, улаштувала Джиммі Біна в родину.

 

 

Ставлення героя до інших людей.

 

Старається всім допомогти, побачити радісні моменти життя. Ненсі завдяки їй полюбила своє ім’я; тітка Поллі стала не такою суворою, знайшла своє щастя”, як і лікар Чилтон, Джон Пендлтон, Джиммі, місіс Сноу та багато інших

 

 

Ставлення автора до героя

 

Усіма художніми засобами автор показує симпатію до героя, доброзичливе ставлення до нього. Автор співчуває дитині, оточує її мудрими досвідченими дорослими, які з любов’ю та душевним теплом допомагають порадами чи справою

Ставлення читача

 

Читач незмінно симпатизує персонажеві, разом з автором сумує в складні моменти випробувань чи страждань і щиро радіє, коли відбуваються хороші події чи щасливі зміни в дитячій долі

 

2. Чого навчає книга?Вона переконана, що Господь ніколи не помиляється і не запізнюється. Книга дуже хороша, вона вчить добру і оптимізму. Полліанна показує своїм прикладом, як можна спритно виходити з важкої ситуації самій і одночасно надавати допомогу і підтримку оточуючих.

 

« …ця маленька дівчинка діє на хворих краще за шестиквартову пляшку тонізуючих ліків. І тільки вона здатна розвіяти кепський настрій містера Пендлтона».

 

Завдяки її легкому характеру десятки, а може бути і сотні людей , що живуть в містечку, знаходять сенс життя, знаходять самих себе і починають допомагати другім.

 

 

Характеристика Полліанни (анкета):
1. Ім’я: Полліанна
2. Вік: 11 років
3. Місце проживання: Белдінгсвіль
4. Портрет: "Худенька дівчинка в червоній картатій сукні, з волоссям, заплетеним у дві товсті коси. З-під солом’яного капелюшка виглядало гарне личко у ластовинні"

5. Заняття та інтереси: допомога людям, читання, музика, шиття.
6. Друзі: Джиммі Бін, Ненсі, Джон Пендлтон, місіс Сноу, жителі містечка.

Інформативне гроно Полліанна: радіє життю; вміє жити; справжній друг; дівчинка-сонце; грає у гру радості; допомагає людям.

Асоціативне гроно:
П – привітна
О – оптимістична
Л – люб’язна
Л - любляча
І – імпульсивна
А – акуратна
Н – незлопам’ятна
Н – надійна
А – активна

 Риси характеру: чуйність, цікавість, допитливість, доброта, відкритість, строгість, вимогливість, прискіпливість, веселість, любов, милосердя, терпеливість, радість, оптимізм, невибагливість.

Сенкан Полліанна:
Поліанна
Добра, щира
Живе, радіє,  допомагає
Покращує світ і людей довкола
Оптимістка
_____________________________

Полліанна
Мудра і весела.
Живе, радіє та допомагає
Усім у радість грати.
Оптиміст!

Етюд про Поліанну:
Поліанна завжди раділа життю. Допомагала усім жителям містечка. Вплив Поліанни на людей був дивовижним: злі і нещирі стали добрими і милими, похмурі і байдужі – радісними і задоволеними життям.

3.73660714285711111111111

 

 

 

 

УРОК N4

ПЕРЕКАЖИ ЗА ПЛАНОМ

 

План до твору Полліанна:
1. Лист.
2. Обов'язок.
3. Приїзд Полліанни.
4. Кімната на горищі.
5. Гра в радість.
6. Школярка.
7. Нещастя.
8. Знову радість.

 

ця книжка - гімн оптимістів. Е. Портер написала її для песимістів, щоб ті подивилися на світ іншими очима, повними радості, почали радіти і творити прекрасне з радістю.

 

ХМАРИ СЛІВ

ВЕЛИКА МЕТА ОСВІТИ-

ЦЕ НЕ ТІЛЬКИ ЗНАННЯ.

А Й ДІЇ"

Герберт Спенсер

"Світова література -

мистецтво само-

вираження

за допомогою слова "

Акутагова Рюноске


"Читають всі, але далеко не всі вміють читати"

                 Ф.Варан

"Коли з'єдналися любов

і майстерність,

можна чекати шедевра. "

Джон Рескін