Пауль Маар (нар. 13 грудня 1937, Швайнфурт) — популярний німецький дитячий письменник, драматург, ілюстратор, автор понад 50 творів. Лауреат Німецької премії дитячої літератури, Австрійської державної премії, Премії братів Грімм, Премії Е. Т. А. Гофмана, Премії Фрідріха Рюкерта.

 

 

Головним героєм для Пауля Маара став вигаданий персонаж Суботик. Пауль Маар зазначав, що дитячий письменник або пригадує у своїх творах власні щасливі дитячі роки, або вигадує прекрасний світ дитинства, якого не мав у дійсності.

Машина для здійснення бажань” аналіз

Автор – Пауль Маар  (німецький письменник)

 

Рік написання – 1980

 

Жанр – пригодницька повість

 

Головні герої:

 

Пан Пляшкер.Службовцю пану Пляїпкеру випадає щастя знайти маленьку казкову істоту, яка повністю перевернула його уявлення про світ, принесла повний безлад у його доросле життя. Але пан Пляшкер був обеззброєний зізнанням руденького чоловічка з п’ятачком: «Ти мій тато!». Пан Пляшкер чекає на повернення «зеленого синочка» кожної суботи, адже той з’являється тільки в цей день: розрадить, надасть упевненості в собі, стане вірним і надійним товаришем, здійснить бажання, якщо почує слово будь ласка, а потім — знову раптово зникне

 

 

Головною проблемою пана Пляшкера було неточне формулювання бажань. Він увесь час керувався скоріш емоціями, ніж здоровим глуздом та логікою. Він поводився, як дитина, яка отримала досить цікаву іграшку, але не зовсім добре знає, як нею користуватися. Після подій на острові та змагання Суботика з машиною пан Пляшкер точно знає, чого він хоче найбільше в світі: щоб Суботик був завжди з ним. Це бажання глобальне, а не якийсь там дріб’язок! Знаючи, що Суботик має його покинути в суботу, він дуже нервується, адже не певен, що втретє може бути змодельована необхідна для Суботикового повернення ситуація. Тому йому тепер байдуже, як виконає його бажання машина, з якою вони ніби тепер помінялися місцями! Звідси й з’явилися замість марок шкварки, а замість шапки – жабка.

 

пані Моркван,

пан Вівторакус,

пан Понеділкус – мав дивну звичку відповідати на власні запитання

Суботик – фантастична істота. Улюбленим заняттям Суботика було складати вірші.

 

Тема твору “Машина для здійснення бажань” – бажання повинні мати передовсім духовний смисл.

 

 

Маленьке цікаве створіння Суботик має рожевий ніс п'ятачок та яскраво-руде волосся. Кожної суботи він повертається до пана Пляшкера, щоб поговорити та провести добре час. Але цього разу він прийшов в гості не з пустими руками, а з машиною для здійснення бажань. Яким чином вона працює і які бажання втілює в життя? Які завгодно! Вирощує серед кухні яблуню, в'їжджає на авто в сусідній будинок або доводить сусідського пана Амфібера до сказу. Цікава, захоплива, смішна книга, яка створить хороший та добрий настрій.

 

 ІДЕЯ   - Пан Маар устами свого героя вчить нас точно знати чого хотіти і досягати своїх бажань

Бажання мають бути обдуманими і більше стосуватися не матеріальних речей, а духовних потреб; людина має здійснювати свої бажання сама

 

Композиція і сюжет твору

У циклі книг про Суботика "Машина для здійснення бажань, або Суботик повертається в суботу" друга (перша книга про Суботика – "Що не день, то субота" – вийшла в 1973 році). Повість складається з семи розділів.

Експозиція. Знайомство з дивним, на перший погляд, паном Пляшкером, пані Моркван, паном Вівторакусом. Спроби пана Пляшкера влаштувати тиждень так, щоб у суботу з'явився Суботик.

Зав'язка. З'являється Суботик, друзі починають свої пригоди.

Розвиток дії. Суботик і машина для здійснення бажань здійснюють бажання пана Пляшкера, пригоди в вишуканому ресторані, пригоди з паном Кулесом, пригоди з авто, мандрівка на безлюдний острів).

 

Кульмінація. Двоє протилежних бажань одночасно виснажують Суботика, він непритомніє, машина ломиться.

Розв'язка. З Суботиком все гаразд, він лагодить машину, але та неправильно виконує кожне бажання. Пан Пляшкер усвідомлює всі свої помилки і загадує на одну-єдину цятку, яку для нього заховав Суботик, щоб той залишився з ним назавжди.

Письменник змушує не тільки пана Пляшкера, а й читача, замислитися над власними словами та вчинками, здійснювати свої бажання самотужки (без будь-якої машини). А крім того, автор стверджує, що бажання повинні мати передовсім духовний смисл.

 

 

Реальне і фантастичне у творі “Машина для здійснення бажань”

 

 

Реальне

 

Світ людей: Пляшкер, Вівторакус, Морквен

Кожна людина має безліч бажань і хоче, щоб вони здійснилися

Вівторакус любить тварин і птахів

В житті люди можуть сваритися і миритися

Людина – істота, яка часто помиляється

Люди поділяються на добрих і не дуже, на розумних і не дуже

Більшість людей визнає свої помилки

Чудеса людина творить своїми руками

 

 

Фантастичне

 

Рудоволосе створіння, яке з’їдає дроти і здійснює бажання

Чарівні сині цятки на обличчі Суботика

Машина для здійснення бажань

Яблуня серед кухні, шкафи з вареними спагеті і соком

Віртуальне переміщення грошей з банку в кімнату Пляшкера

Силою думки і бажання опинитися на безлюдному острові

Заміна пишного обіду на підгорані ковбаски нехорошим людям

Поява і зникнення предметів завдяки силі думки і фантазії

 

Джерело: https://dovidka.biz.ua/mashyna-dlia-zdiisnennia-bazhan-analiz

 

 

 

КОНТРОЛЬ  ЗНАНЬ ( усно)

 

 

  1.    1.Назвіть усіх героїв повісті, з якими познайомилися під час читання І  розділу. (Пан Пляшкер, пані Моркван, пан Вівторакус, Суботик)
  2. Який тиждень був найгіршим?·  Третій тиждень, у неділю зірвалася буря, гриміло половину пообіддя, а в четвер сяяло сонце).
  3. ·  Яку таємницю розкрив пан ПляшкерВівторакусу?(Що Суботик повернеться в суботу, якщо Вівторакус буде приходити до нього у вівторок)
  4. Які тваринки жили у пана Вівторакуса?(Хом´ячок Анді, біла миша Кларця, морська свинка, папуга, раки та інші
  5. ·  Коли прийде Суботик?(Суботик прийде лише в тому разі, якщо тиждень у Пляшкера буде таким: у неділю сяятиме сонце, понеділок настане відразу після неділі, у вівторок навідається пан Вівторакус, середа припаде на середину тижня, у четвер чотири рази прогуркоче грім, а в п’ятницю його відпустять з роботи. От тоді, в суботу, завітає Суботик).
  6. ·  Як пан Пляшкер вплинув на погоду в четвер, щоб викликати грім?(Пан Пляшкер самотужки зробив грім, він вистрибував по великому бляшаному аркуші, примощеному на двох стільцях, з качалкою в правій руці й з великим ополоником – у лівій, вибиваючи ними по черзі у два інші бляшані аркуші, прихилені до стіни).
  7. ·  Чому зрадів пан Пляшкер?Що Суботик повернувся в суботу, і він матиме справну машину для здійснення бажань)

 

 

ТЕМА №2 РЕАЛЬНЕ І ФАНТАСТИЧНЕ У ТВОРІ

Пауль Маар. «Машина для здійснення бажань».

(Стислий виклад твору)

Одного разу до пана Пляшкера у суботу навідався Суботик і подарував йому машину для здійснення бажань. Але коли Суботик пішов машина не працювала. Тому пан Пляшкер вирішив повернути Суботика, але для цього він мали повторитися ті самі дії, які були при першій зустрічі, а саме: у неділю – сонце, понеділок по неділі, вівторок – гість до дому пан Вівторакус, середа – середина тижня, четвер – гроза з громом, п’ятниця – просидіти дома (відпустка), субота – прийде Суботик.

1 розділ «Грім у четвер»

Пан Пляшкер розповідає пані Моркван, господині його будинку, що три тижні поспіль йому не вдається повторити дії. То пан Вівторакус прийде в понеділок, то в середу – вихідний, то в неділю дощ, а в четвер сонце. Але цієї неділі він сподівається все вийде. Сьогодні вівторок і до нього приїздить на авто пан Вівторакус зі своїми звірями. Під час розмови пан Пляшкер розповідає йому про Суботика і Вівторакус на нього ображається, що пан Пляшкер чекає на нього лише тому, що чекає на Суботика. Він іде і обіцяє, що більше до нього не приїде.  Довідник цікавих фактів та корисних знань

Пан Пляшкер розуміє, що тепер це єдина неділя, коли він зможе зустріти Суботика. Середа пройшла як годиться, але в четвер має бути грім, тому пан Пляшкер замовляє до себе в квартиру три великі листи металу. В четвер сполучає їх між собою, бере у пані Моркван ополоника і качалку і щосили б’є по них. На галас прибігає пані Моркван і питає, що це так «гримить». Пан Пляшкер радий, що пані Моркван вирішує, що це грім, значить умова грому виконана. Далі він просить її зателефонувати начальникові, що завтра він на роботу не вийде. Вона це робить, так як думає, що йому справді зле. Отже і умова п’ятниці виконана. Настає субота і пан Пляшкер бігає містом, сподіваючись побачити Суботика, але нічого не виходить, і він повертається додому. Вдома під столом на нього чекає Суботик.

2 розділ «Машина для здійснення бажань полюбляє точність»

Настала неділя, пан Пляшкер починає бажати різні дрібнички, які виконує Суботик (водолазний костюм для Суботика, ремонт меблів, яку поїв Суботик). Після кожного бажання на обличчі Суботика зникає одна синя цятка. Суботик просить зупинитися, так як їх залишилось дуже мало, а пан Пляшкер ще не загадав жодного поміркованого бажання. Тоді пан Пляшкер згадує, що потрібно полагодити машину бажань і вже їй загадувати бажання. Він загадує Суботикові перенести їх на горище, але так як бажання було не точне їх переносе на горище до пана Амфібера. Пан Амфібер вважає, що вони злодії і замикає їх, а сам біжить до поліції. Пан Пляшкер змушений використати ще одне бажання, щоб повернутися з Суботиком до своєї кімнати. Тим часом на горище разом з поліцією приходить пан Амфібер, розказуючи, що там двоє людей і один з них у водолазному костюмі. Коли ж горище виявляється пустим, поліція вирішує, що з них глузували, попереджає пана Амфібера і йде.

Пан Пляшкер продовжує неточно висловлювати свої побажання, і коли Суботик лагодить машину для здійснення бажань, в нього залишається тільки дві цятки. Машина виконує бажання замість Суботика, але їй треба охолоджуватись майже після кожного бажання. Після бажання «купи двадцятимаркових банкнот» вони відправляються до самого дорогого ресторану міста, де їх презирливо зустрічають і просять сісти за столик у глибині залу. Коли ж Суботик їсть карту страв, на них починає кричати офіціант і один з відвідувачів. Вони йдуть з ресторану, тицьнувши офіціанту цілий жмут грошей, що той почав перепрошувати і просити залишитися. Потім вони купили дві старі згорілі ковбаски з кетчупом, майонезом та гірчицею. Пан Пляшкер просить виконати Суботика ще одне його бажання, щоб всі страви відвідувача, що на них кричав, були у них на столі, а їх ковбаски у нього. Пан Пляшкер і Суботик наїлись вишуканими стравами, в той час як відвідувач з офіціантом побились через ковбаски.

3 розділ «Пан Кулес вилетів»

У вівторок Суботик з’їв будильник пана Пляшкера (його полагодили за допомогою машини), а коли Пляшкер пішов на роботу, то Суботик з листів металу зробив собі вігвам і почав курити газету пана Пляшкера. Коли ж Пляшкер повернувся, то Суботик йому сказав, що в газеті є стаття про зникнення грошей з каси (тих, що з’явилися у Пляшкера) і пояснив, що всі речі, які бажає пан Пляшкер, мають звідкись братись. Пан Пляшкер бажає машині повернути всі гроші.

До пана Пляшкера приходить пан Вівторакус і каже, що вже не ображається. Він приносить з собою папугу – пану Кулеса і рибку у акваріумі. Суботик хочу з ними погратися, але йому не дозволяють. Пан Пляшкер показує пану Вівторакусу свою машину і пропонує щось загадати. Пан Вівторакус бажає, що пан Кулес почав розмовляти, але той говорить наборами слів безупинну. Наступне бажання, щоб він замовк, але він не говорить навіть того, що говорив спочатку. Трете бажання було, щоб він говорив як пан Вівторакус. Папуга починає розмовляти і летить на кухню, де просить пані Моркван випустити його на вулицю, що вона і робить. Пан Вівторакус і пані Моркван біжать на пошуки пана Кулеса, а Суботик і пан Пляшкер залишаються вдома і грають у ігри. Вони чекають, коли машина відпочине, щоб побажати повернення пана Кулеса.

Пан Кулес залітає до пана Амфібера, який його ловить і спочатку хоче віддати за винагороду. Але потім дізнається, що папуга знає Суботика і зможе йому допомогти в поліції. Від біжить до поліції за допомогою, але з нього кепкують і відправляють до дому.

Тим часом пан Пляшкер бажає повернення пана Кулеса до дому, і коли повертається пан Амфібер, то не знаходить папуги і думає, що починає божеволіти. Повертаються пан Вівторакус і пані Моркван, які потоваришували під час пошуку, і знаходять пана Кулеса вже у клітці. Пан Вівторакус їде додому.

4 розділ «Ще одна втеча»

На наступний день пан Пляшкер бажає собі автомобіль, але як завжди говорить бажання не точно, і автомобіль опиняється у його кімнаті. Потім новим бажанням він переміщає його на вулицю. Та коли хоче побажати стати першокласним водієм (до того пан Пляшкер ніколи не їздив за кермом) машина бажань перегрівається і вони мусять чекати. До будинку приходить поліцейський і вимагає власника автомобіля забрати його з тротуару, а інакше штраф. Пан Пляшкер сідає за кермо і з’їжджає з тротуару, але потім не встигає зупинитися і заїжджає автомобілем до веранди пана Амфібера. Пан Амфібер знов іде до поліції, а Суботик з паном Пляшкером тікають додому. В поліції пан Амфібер вимагає прийти до нього і нарешті схопити тих, хто заїхав машиною до нього у веранду. Його беруть на сміх і витурюють з відділку. Коли ж він приходе додому, то бачить, що все на місці і ніякого авто немає. Він переконується, що сходить з глузду.

Вдома пан Пляшкер повернув  автомобіль на місце і вирішує тепер відправитись на безлюдний острів, а Суботика просить повернути його за п’ять хвилин. Перше місце, куди попав пан Пляшкер, було на Північному полюсі і він мало не замерз. Коли ж він забажав побувати на спекотному безлюдному острові, то вже попав на вулканічний острів, де мало не згорів. Третій острів був таким, яким він і забажав. Коли ж Суботик його повернув, то випадково пан Пляшкер забажав повернутися на острів разом з Суботиком. На острові він зрозумів свою помилку, тепер нікому було їх повернути назад. Та Суботик нагадав, що в нього залишилась ще одна цятка на обличчі і вони вирішили трохи пожити на острові.

5 розділ «Суботик у небезпеці»

Наступного дня на острів приїхали туристи, які вирішили, що треба урятувати та забрати Суботика і пана Пляшкера з острова. Пан Пляшкер вирішує, що треба тікати з острова і загадує Суботику повернути їх додому у кімнату. Тим часом до пана Пляшкера приїздить пан Вівторакус і бачить, що його товариша немає. Він хвилюється, що щось могло з ними статися і бажає машині повернення пана Пляшкера і Суботика на вулицю перед будинком. Одночасно виконуються обидва бажання і пан Пляшкер і Суботик постійно переміщуються з одного місця в інше. Суботик кричить пану Вівторакусу вимкнути машину, а їх спіймати, що той і робить. Як результат машина бажань згорає, а Суботик без сил лягає спати. Пан Пляшкер сварить пана Вівторакуса, що той без дозволу використав машину і пан Вівторакус ображається і йде геть.

6 розділ «Коротке замикання»

Наступного дня пан Пляшкер жаліється Суботикові, що той піде від нього цієї суботи, а він так хотів побажати, щоб Суботик залишився з ним назавжди. Але машина зламана і у Суботика не залишилось синіх цяток на обличчі. Суботик вирішує допомогти пану Пляшкеру і полагодити машину. Для ремонта йому потрібна відтинка дратви ікс-ква-драт-ва, тому Суботик залишає пана Пляшкера і йде по неї.

Суботик повертається і лагодить машину, коли ж пан Пляшкер починає бажати, то машина невірно виконує бажання: замість п’яти марок видає п’ять шкварок, замість шапки жабку і так далі. Далі стає коротке замикання і машина перестає працювати. Суботик і пан Пляшкер лягають спати.

7 розділ  «Остання цятка»

Суботик каже, що потрібно машину змастити олією, оцтом і присипати сіллю, що вони роблять. Машина знов починає працювати, але вже зовсім невірно виконує бажання. Суботик пропонує її викинути, але пан Пляшкер не хоче цього робити. Його бажання призводять до того, що на кухні у пані Моркван всі полички завалені макаронами і томатною пастою, потім з’являється яблуня на кухні, потім шафа пана Пляшкера з’являється у ванній пана Амфібера, про що той знову заявляє у поліцію. Пан Пляшкер у розпачі, всі його бажання за тиждень нічого йому не дали. Суботик говорить, що не треба розраховувати на машини бажань, а краще і ліпше все робити самому. Так Суботик допомагає пану Пляшкеру помиритись з паном Вівторакусом. Коли ж вони ламають машину для здійснення бажань, щоб ніхто випадково не нашкодив собі, то помічають, що всі бажання, які виконувала мишина зникли. Пан Кулес перестав розмовляти, яблуня зникла і з того всі тільки радіють.

Пан Пляшкер і Суботик залишаються наодинці, і пан Пляшкер каже, що зрозумів, що шкодує лише за одним бажанням котрого не загадав, «щоб Суботик залишився з ним назавжди». Суботик показує пану Пляшкеру ще одну синю цятку, яка була схована на вусі, і пропонує ще раз забажати щось. Пан Пляшкер загадує своє найкраще бажання, і друзі залишаються разом.

Характеристика Суботика

Портрет Суботика: У нього був хоботець, обличчя все в синіх цятках, а спина густо вкрита цупкою рудою шерстю)

Риси характеру Суботика: добрий, кмітливий, мрійник, фантазер, пустотливий і серйозний одночасно, вірний в дружбі, спостережливий.

 

 

Суботик є втіленням природного й дитячого погляду на світ.  Маар створив свого Суботика позитивним, дотепним, непосидючим бешкетником, та водночас дуже розважливим другом і порадником.

КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ 

самоперевірка

 Виконання тестових завдань

1.Суботик — це:

а) веселий песик;

б) інопланетний гість;

в) фантастична істота;

г) веселий клоун.

2. Улюбленим заняттям Суботика було:

а) складати вірші;

б) співати пісні;

в) танцювати;

г) грати в м’яча,

3. Суботик називав пана Пляшкера татком, бо:

 а) бо той був його справжнім батьком;

б) він дуже подобався йому;

в) Пляшкер дуже про це просив;

г) він завжди мріяв, щоб у нього був татко

4.  Найбільше Суботик любив ласувати:

а)   м’ясом;

б)   всім, що потрапляло до рук;

в)   овочами; г) фруктами

5.Які зміни відбувалися  із Суботам після того, як він виконував бажання?

а)   Випадала одна волосинка;

б)   з’являлися веснянки;

в)   ставав дуже сумним;

г)   зникала веснянка.

6.  Пан Пяшкер зрадів поверненню Суботика, бо:

а)   той виконує всі його бажання;

б)   нарешті його життя стало цікавішим;

в)   той не міг відремонтувати машину бажань;

г)   дуже сумував за ним.

 

Ключ: 1 - в); 2 - а); 3 - г); 4 - б); 5 - г); 6 - г).

НАМАЛЮВАТИ  СУБОТИКА І СКЛАСТИ СЕНКАН ДО ОБРАЗУ ЦЬОГО ПЕРСОНАЖА

 

 

 Довідка:Сенкан (синкан, синкант) — це вірш, що складається з п’яти рядків. Слово ”сенкан” походить від французького слова ”п’ять” і позначає вірш у п’ять рядків

 

 

 

 

 

  1. Перший рядок має містити слово, яке позначає тему (звичайно, це іменник).
  2. Другий рядок – це опис теми, який складається з двох слів (два прикметники)
  3. Третій рядок називає дію, пов’язану з темою, і складається з трьох слів (звичайно, це дієслова).
  4. Четвертий рядок є фразою, яка складається з чотирьох слів і висловлює ставлення до теми, почуття з приводу обговорюваного.
  5. Останній рядок складається з одного слова — синоніма до першого слова, в ньому висловлюється сутність теми, ніби робиться підсумок.

 Або ж так (формула):

1. Тема (іменник).

2. Опис (два прикметники).
3. Дія (три слова).
4. Ставлення (фраза – чотири слова).
5. Перефразування сутності ( одне слово).

ВЕЛИКА МЕТА ОСВІТИ-

ЦЕ НЕ ТІЛЬКИ ЗНАННЯ.

А Й ДІЇ"

Герберт Спенсер

"Світова література -

мистецтво само-

вираження

за допомогою слова "

Акутагова Рюноске


"Читають всі, але далеко не всі вміють читати"

                 Ф.Варан

"Коли з'єдналися любов

і майстерність,

можна чекати шедевра. "

Джон Рескін