Тема №9
Єгипетські міфи.Ра та Апоп. Міф про те, як Тефнут покинула Єгипет.
Арабська Республіка Єгипет (Arab Republic of Egypt – англ. мова). Географічне положення – розташована на північному сході Африки і частково Азії (Синайський півострів.
Великі єгипетські піраміди - головна визначна пам'ятка, яку бажає побачити кожен відпочивальник. Місце поховання
фараонів розташоване в передмісті Каїра на плато Гіза, в однойменному місті
Ель-Гіза.
Храмовий комплекс складається з декількох споруд і кладовищ:
- гробниці Хафра (136 м), Менкаура (61 м) і Хеопса (146 м);
- храми, що ведуть до усипальниць єгипетських правителів;
- «піраміди-супутники» з покійними дружинами;
- чотири некрополя з похованням родичів і придворних фараонів;
- статуя Великого Сфінкса (висотою 20 м і довжиною 73 м).
Піраміди Гізи є одним з Семи Чудес Древнього світу.
Луксор - найбільша загадка Єгипту і один з
найбільших музеїв під відкритим небом. На території арабського культурного центру розташована велика кількість старовинних монументів і пам'яток.
Раннє на території Луксора перебували Фіви - столиця античного Єгипту, іменована в стародавні Уасет. Сучасний Луксор
ділиться на дві зони, розділені Нілом. На західній стороні знаходиться місто живих, а на східній розташоване місто мертвих.
Обидві святі обителі, зведені на честь бога Амон-Ра
Гора Мойсея має безліч імен - Синай,
Джембель-Муса, Хорив. За біблійними переказами на цьому місці Бог заповідав пророку свої святі заповіді. Потрапити на її вершину можна двома шляхами - через Сходи покаяння з 3750 ступенів
(короткий шлях) і по верблюжої стежці, яка простягається на 8 км по спіралі (довга дорога). Завершується сходження Сходами черниць, що складається з 750 ступенів.
Уздовж туристичної траєкторії встановлені лавки і тенти, де можна перекусити і втамувати спрагу. Підйом на гірський
пік триває близько 3 годин. На горі знаходиться каплиця Богородиці, храм пророка Іллі в печерах і мечеть Мохаммеда.
Фарао́н — титул монарха в Стародавньому Єгипті, сучасне найменування правителів Стародавнього Єгипту.
Фараон вважався живим богом, який після своєї смерті повинен приєднатися до інших богів. Він носив титул Сина Сонця і мав релігійну, політичну та військову владу в усьому Єгипті. Кожен фараон мав п'ять так званих титульних імен. Фараони з одного роду, котрі правили послідовно, складали династію.
Помічником фараона був перший міністр (візир), керівник виконавчої влади.
Неферті́ті (має вимовлятися приблизно як *nafratiːta[1]) (1370-ті до н. е. — 1330-ті до н. е.) була головною царською дружиною давньоєгипетського фараона XVIII династії Ехнатона. Вона, судячи з усього, була мачухою або ж свекрухою фараона Тутанхамона
Рамзес II, найвідоміший давньоєгипетський фараон, що правив 67 років і запам'ятався підписанням першого відомого історикам мирного договору
Єгипетська міфологія почала формуватися в IV тис. до н. е. Міфи давніх єгиптян були пов’язані з віруваннями людей. У кожній провінції вірили у своїх богів і по-різному пояснювали світ і все, що існує довкола.
. Майже всіх богів вони зображували людьми з головами тварин або птахів. Бог-творець, за допомогою якого постав світ, зображений в образі Птаха (він також був покровителем ремесел). В особливій пошані в єгиптян були бик (бог Апіс), корова (богиня Ісіда), баран (бог Амон), змія (бог Атум), крокодил (бог Себек), кішка (богиня Баст), левиця (богині Тефнут і Сехмет), шакал (бог Анубіс) та ін.
Найголовнішим був культ сонця, якe вважали творцем Усесвіту й богів. Богом сонця вважали спочатку Атум, а потім Ра. Осіріс був богом родючості й царем загробного світу, Геб — богом землі, Шу — богом повітря, сином Ра, Тефнут — богинею вологи, донькою Ра й дружиною Шу.
ПАНТЕОН БОГІВ
ПОХОДЖЕННЯ СВІТУ
У єгипетській міфології є кілька міфів про походження світу. Коли не було ні землі, ні неба, Усесвіт нагадував безмежний океан води. Цей водяний хаос мав ім’я Нун. Він і був батьком богів. З його глибин вийшли боги, які створили землю, небо, тварин і рослини. І першим серед них було сонце. Існує й інший міф про походження світу. Спочатку серед вод безмежного океану з’явився пагорб. І от якось на ньому розкрилася дивовижна квітка лотоса. У її пелюстках було сховане дитя, якому судилося стати богом на ім’я Ра. Від дитини йшло таке сліпуче сяйво, що Всесвіт, який досі перебував у пітьмі, освітився й ожив. Є ще один міф, згідно з яким сонце вийшло з яйця, яке зніс птах, що піднявся з водяного хаосу.
РА ти АПОП
У цьому міфі знайшли відтворення уявлення давніх єгиптян про існування дня і ночі, а також про одвічну боротьбу добра і зла. Силу світла уособлює Ра, а силу зла — змій Апоп. Прийом антитези увиразнює основну думку давньої оповідки, де присутній Ніл як традиційний образ єгипетської міфології.
З приходом Тефнут скінчилася посуха в Та-Кемет. Пішли дощі, і Ніл розлився, напоївши і удобривши висохлу землю полів. A Pa повелів вважати святом день приходу Тефнут в Єгипет і щорічно влаштовувати урочистості на честь його улюбленої дочки, його полум’яного Ока. З тих часів єгиптяни пов’язували закінчення сухого періоду року і розливи Нілу з поверненням Тефнут на батьківщину і відзначали особливо ці дні. У храмах богині розігрували цілі священні вистави-містерії, в яких кожен раз знову зображувався догляд та повернення
Тефнут. Тефнут була богинею добра і зла. Вона могла сміятися від душі, і серце її було солодким. В цей час вона виступала в образі Хатхор – юної і прекрасної діви, богині музики і танців. Але могла вона стати і гнівною, як розлючена левиця, очі її могли наливатися кров’ю від гніву, вивергаючи полум’я на винних, тоді її називали Сохмет, ототожнюючи з грізною богинею помсти.
Тефнут-Сохмет – цариця жінок і володарка злих духів, вона прикрашала себе гірляндами квітів і фарбувалася кров’ю своїх жертв. Коли Тефнут-Хатхор втомлювали пляски і музика, вабило її знову в пустелю, і грізно гарчала вона в горах, і все тремтіло від страху перед нею. Художники зображували Тефнут-Сохмет в образі стрункої жінки з головою левиці. На голові у неї діадема – коло зі змією.
Це символ божественного Ока –
Уджат.
Чому міфологічні образи стали вічними образами у світовому мистецтві? Розкрийте загальнолюдський зміст 1-2 вічних образів з міфів.