ТЕМА №12

Давньогрецька міфологія і давньогрецький героїчний епос.

Міфи троянського циклу

 Облога Трої. Смерть Ахілла. Троянський кінь.

Своєрідність міфів троянського циклу:

—     тема війни;

—      мотив пророцтва;

—      гіперболізація;

—     участь богів у справах людей;

—      розмаїття характерів героїв Троянської війни;

 

—     засудження війни богами.

 МІФИ ТРОЯНСЬКОГО ЦИКЛУ

Ніколи не згасав у людей інтерес до античної міфології і літератури .

 

За легендою, у ХІІ столітті до н. е. спалахнула війна між греками (ахейцями) і троянцями – мешканцями багатого міста Трої. Відображення історичних подій у міфах троянського циклу

 

 

 

 

 

Довгий час вважалося, що історія Троянської війни — лише вигадка. Але в 1879 році відомий вчений Генріх Шліман знайшов залишки Трої, розкопки якої показали, що близько 1260 року до нашої ери місто дійсно витримало тривалу облогу і було зруйноване.

В Давній Греції вважали, що Троянська війна почалася або тому, що всемогутній Зевс забажав змен­шити кількість людей на землі, або тому, що вирішив дати змогу прославитися героям.
«Яблуко розбрату». Приводом до війни стала сварка трьох богинь — Гери, Афіни та Афродіти. Сварку спричинила боги­ня розбрату Еріда, підкинувши їм яблуко з написом: «Наи- прекраснішій». Розсудити богинь, за наказом Зевса, повинен був Паріс — другий після Гектора син царя Трої Пріама. Але на час сварки царський син жив серед пастухів: ще до наро­дження Паріса його батьки отримали страшне пророцтво — їхній син буде винен у загибелі Трої; малюка віднесли на гору їда, де його знайшов і виховав пастух. Зречення дітей через страх перед пророцтвами у грецьких міфах трапляється часто. Його можна пояснити вірою греків у неможливість порушити волю богів людськими зусиллями. Як і Едіп, Паріс вижив, щоб виконати призначене йому богами, а не бать­ками. Тут же, на горі їді, треба буде вибрати найпрекраснішу з богинь. Кожна з них пообіцяла Парісові нагороду: Гера — зробити його могутнім, Афіна — великим героєм, Афродіта — володарем найкрасивішої жінки. Паріс віддав яблуко богині кохання Афродіті. Своїм вибором він назавжди викли­кав у її суперниць вороже ставлення до себе і до свого народу. Богині поводяться, як звичайні жінки. Цим і відрізнялись грецькі боги від богів інших народів. Вони, за винятком свого безсмертя, багато в чому були подібні до людей. А у виборі Паріса відбито ще й уявлення давніх греків про людські Цінності: кохання було для них першим з-поміж інших.
Щоб виконати свою обіцянку, Афродіта допомогла Парісу викрасти найпрекраснішу жінку — Єлену, дружину царя міста Спарти Мене лая. Але, коли вони пливли на кораблі до Трої, бог моря Нерей повторив старе пророцтво про загибель і
Паріса, і Трої:«Схаменись, заверни кораблі, доки не пізно!» «Навіщо нам слухати старого діда?» — сказав Паріс Єлені, й вони продовжили шлях до приреченої Трої. Тобто люди через свою самовпевненість спри­чинили неминучість війни.

 

Ахейські вожді зібрали військо, понад тисячу кораблів, і вирушили на Трою.Пророцтво богів визначило логіку подій, про які розповідають міфи.
ПІДСУМОВУЄМО!
Троянський цикл міфів
1.Назву міфам цього циклу дало місто Троя. Дослідниками доведено, що це місто було розташоване у Малій Азії (те­риторія сучасної Туреччини) і припинило своє існування приблизно в кінці XIV — на початку XIII століття до н. д.
2.Троянські міфи розповідають про війну між греками, які називали себе ахейцями, і троянцями. За переказами, війну розпочали греки.
3.Окрім основної події (облога Трої), в них відобразилося багато інших історій і доль. Тут зустрінуться й ви­являть себе і боги, і найвідоміші грецькі герої.
Якими ж постають герої Троян­ської війни? Досить різними за віком, впливом, характером, розумом і силою. Тут і юний Діомед, що прагнув слави і навіть вступив у двобій із самим богом війни Аресом, і Нестор, найстарший з-поміж грецьких царів, що не скупився на поради. А також мудрий троянець Лаокоон, який не повірив залишеному греками дерев’яному коню. А ще най- мужніший і найвеличніший із грецьких героїв Ахілл (Ахіллес), благородні та відважні Гектор і ІІатрокл, хитромудрий Одіссей, а також цар царів Агамемнон.
4.Вислів «Троянський кінь» став крилатим і означає підступні вчинки, умисно згубні подарунки, приховану загрозу. Пов'язаний вислів, який іноді його замінює — «Дари данайців», тобто ворожа підступність, яка довірливо сприймається за доброзичливість

- Зраділи греки, що скінчено їх довге плавання.Та коли наблизились вони до берегів, то побачили, що їх чекало вже сильне військо троянців під проводом Гектора, могутнього сина старого царя Трої Пріама.

 

- Одіссей кинув на берег свій щит і спритно стрибнув на нього з корабля

 

 

-Закипів кривавий бій, подалися троянці, кинулися тікати і заховалися за неприступними стінами Трої. На другий день було укладено між греками і троянцями перемир’я, щоб підібрати загиблих воїнів і поховати їх.

 

-Коли табір греків був упоряджений і укріплений, греки послали в Трою царя Менелая і хитромудрого Одіссея для переговорів з троянцями.

 

 

-Менелай у короткій сильній промові зажадав, щоб повернули йому троянці дружину його Єлену і всі скарби, викрадені Парісом. Після Менелая говорив Одіссей. Заслухались троянці чудовою промовою мудрого царя Ітаки. Він переконував троянців задовольнити вимоги Менелая. Народ троянський ладен був уже погодитись на всі домагання Менелая. Адже і сама прекрасна Єлена розкаялася в своєму необачному вчинку і шкодувала, що покинула дім героя-чоловіка заради Паріса. 

 

-Але не хотіли миру з греками сини Пріама, і насамперед, звичайно, Паріс. Невже змусять його віддати Єлену? Невже віднімуть у нього всю його здобич? Він не хотів скоритися народному рішенню, а його підтримували в цьому брати. Підкуплений Парісом Антімах вимагав навіть, щоб троянці схопили царя Менелая і вбили його. Але цього не допустили Пріам і Гектор, вони не дозволили образити послів, що були під охороною громовержця Зевса.

 

-Тут підвівся троянський провісник Гелен, Пріамів син, і сказав, щоб не боялися троянці війни з греками, – боги обіцяють Трої свою допомогу. Повірили троянці Геленові.

 

-тричі намагалися греки здобути штурмом Трою, але це їм не вдавалось. Тоді греки почали руйнувати околиці Трої і завойовувати всі міста, які були в союзі з Троєю

 

Багато горя довелося зазнати троянцям за дев’ять років облоги Трої. Багатьох героїв, що загинули в бою, довелося їм оплакувати. Але найтяжчий, десятий рік був попереду. Попереду було й найбільше горе – падіння Трої.

 

Троянський кінь — міфічна споруда у вигляді коня, з допомогою якої греки хитрощами здобули перемогу в Троянській війні. У переносному значенні — хитрі дії, підступні засоби боротьби.

Цар невеличкого острова Ітака на ім'я Одіссей запропонував грекам військову хитрість — зробити величезну фігуру дерев'яного коня, сховати туди загін солдатів, а самим відпливти від острова, начебто назавжди. Греки дослухалися до поради і вдали начебто визнають поразку

Розгляньте уважно таблицю і

запам’ятайте героїв Троян­ської війни.

Не завжди герої поводилися без­доганно. Засліплені пристрастями, жагою слави та нагород, герої не можуть вчасно зупинитися. Тому й гинуть найкращі з них.

 

 

Греки (ахейці)
Статус
Факти біографії
Ахілл
фессалійський царевич
великий грецький воїн, убитий Парісом
Агамемнон
цар Аргоса
верховний вождь, брат Менелая
Аякс(I)
саламінський царевич
великий воїн, поступається у славі лише Ахіллу
Аякс (2)
локрійський царевич
гарний бігун і вправний списо- метальник
Калхас
пророк із Мегари
головний пророк грецького війська
Діомед
аргоський царевич
відмовився битися з Главком, дізнавшись про дружні стосун­ки його та своєї родин
Менелай
цар Спарти
чоловік Єлени, подружня зрада якої стала приводом до початку Троянської війни
Патрокл
побратим Ахілла
поліг від руки Гектора під мура­ми Трої
Нестор
цар Пілоса
старійшина і хороший оповідач
Одіссей
цар Ітаки
головний грецький стратег, за його порадою було збудовано троянського коня
Троянці,
їхні союзники
Статус
Факти біографії
Еней
троянський царевич
син Афродіти, засновник роду римлян
Главк
лікійський царевич
воєначальник лікійців, убитий Аяксом (1)
Гектор
троянський царевич
великий троянський воїн, уби­тий Ахіллом у жорстокому дво­бої
Паріс
троянський царевич
вивіз Єлену, спровокувавши війну
Пріам
цар Трої
батько Гектора і Паріса
Сарпедон
цар Лікії
онук Зевса, убитий Патроклом

 

 

 

Ахілла, наїївеличнішого з героїв, згубила стріла Паріса, яка влучила у єдине вразливе місце на тілі героя — п’яту (звідси й походить вислів «ахіллесова п’ята», тобто єдине вразливе місце). Паріс теж не вцілів — його вражає отруєна стріла, що належала раніше Гераклу.

Боги й герої. Боги суворі до героїв. На тих, хто не загинув у бою, вони наслали стихію. Небагато грецьких кораблів, наван­тажених багатствами троянців, дісталися до рідних берегів. Буря розкидала їх по морю.

Сумна доля багатьох грецьких героїв свідчить, з одного боку, про засудження війни богами, а з іншого — про те, що доба героїв уже минула. їм тільки й залишилося, що піти з арени життя. А боги лишаються — люди, як і раніше, не уявляли свого життя окремо від них. Тому все напророчене збувається. Міф розповідає вигадані історії, але й попереджає, дає поради, як уникнути небезпеки в житті.

Джерело: Зарубіжна література – Н. О. Півнюк, О. М. Чепурко, Т. Ф. Маленька, А. О. Савенко, Н. М. Гребницька, 2008.

1)    Імя – Ахілл

Вік – юний

Батьки – морська богиня Фетіда та Пелей – земний правитель 

Місце проживання– Фессалія

Зовнішність – красивий юнак, міцної статури

Вподобання, інтереси – військові вправи, зброя

Сімейний стан - неодружений

Слабкі риси– нестриманість, безпричинний гнів, жорстокість

 

Як загинув – від стріли Паріса, що потрапила в п’яту – єдине слабке місце

1)    І мя – Гектор

Вік – досить молодий чоловік

Батьки – цар Трої Пріам та цариця Гекуба

Місце проживання – місто Троя

Зовнішність – приємна

Вподобання, інтереси – військові забави, виховання сина

Сімейний стан – одружений, має дружину Андромаху і малолітнього сина

Слабкі риси–іноді вагається, сповнений  непевності

 

Як загинув – у двобої з Ахіллом, від його зброї

 

 

 

ТВОРЧЕ ЗАВДАННЯ

 

СКЛАСТИ ПОРІВНЯЛЬНУ ХАРАКТЕРИСТИКУ ГЕКТОРА І АХІЛЛА

ВЕЛИКА МЕТА ОСВІТИ-

ЦЕ НЕ ТІЛЬКИ ЗНАННЯ.

А Й ДІЇ"

Герберт Спенсер

"Світова література -

мистецтво само-

вираження

за допомогою слова "

Акутагова Рюноске


"Читають всі, але далеко не всі вміють читати"

                 Ф.Варан

"Коли з'єдналися любов

і майстерність,

можна чекати шедевра. "

Джон Рескін