На відміну від греків, римляни в ранній період існування своєї держави, коли Рим був ще невеликим полісом, не створили оригінальних культурних пам’‎яток. Головною причиною цього були постійні війни, які вів Рим. Епоха швидких і радикальних змін настала для Риму в ІІІ-ІІ століттях до н.е., коли він із невеликого полісу перетворився на могутню державу. Завоювавши грецькі поселення на півдні Італії, а згодом і саму Грецію, римляни остаточно потрапили під вплив значно розвиненої грецької культури. Із завойованих грецьких земель у Рим потяглися ремісники, скульптори, архітектори, вчителі, письменники та філософи. Саме їм судилося здійснити культурну революцію у Римі. Після їх прибуття місто стало забудовуватися в грецькому стилі, в ньому повсюдно відкривалися театри і школи за грецьким взірцем, а знати грецьку мову стало престижно навіть для аристократів.

 

 

імператор Октавіан Август ( к. І ст. до н.е - п.І ст. н.е)

"ЗОЛОТА ДОБА" давньоримської літератури

 

 

 

Рим став столицею. Складається римський стиль

Горацій, Вергілій, Овідій

Публій Вергілій Марон.«Енеїда»(огляд, уривки) Зв’язок поеми з гомерівським епосом. Ідея громадського служіння у поемі.Значення образу Енея.

 

 

.

 Творчість 

У 42 році до н.е. Гай Юлій Цезар провів конфіскацію земель в Італії, щоб роздати ділянки солдатам зі своїх легіонів, які підтримали його в громадянській війні. Під час цих конфіскацій у Вергілія несподівано відібрали маєток у Північній Італії. На щастя, його підтримали друзі-поети - усі вони стали впливовими політиками й змогли повернути втрачене, звернувшись до Октавіана. Обуренням беззаконням, але водночас і радість порятунку стали для Вергілія поштовхом до написання першого великого твору «Буколіки» («Пастуші вірші»).

          1. «Буколіки» складаються з 10 еклог - невеликих поем про красу природи та спокійне життя пастухів і пастушок (буколікос - пастуший) Політичний мотив: конфіскація земель на користь ветеранів армії Цезаря.

        2.    «Георгіки», описуючи життя бджіл. Повчальна поема (про землеробство) написана на замовлення імператора Августа. 4 книги про красу і корисність сільськогосподарських занять. Поради, як виховати любов до праці. Тема підказана Октавіаном Августом та покровителем мистецтв - Меценатом Головне гасло «Георгік»: ВСЕ ПЕРЕМАГАЄ ПРАЦЯ.Після виходу «Буколік» на Вергілія звернув увагу Меценат. Ця поема свідчила, що Вергілій прихильно ставиться до нового правителя - коли в першій еклозі пастух прославляє доброго царя, який повернув йому несправедливо відібрану землю, всі сучасники чудово розуміли, кого поет має на увазі. Август та його оточення потребували відомого поета, який би поставив свій талант на службу державі, і Вергілій став таким поетом.

 

3.Останні десять років свого життя Вергілій віддав монументальній героїчній поемі «Енеїда». Спочатку Вергілій планував написати героїчну поему про подвиги Августа. Але згодом він залишив цей свій задум і взявся за епопею, яка б  МЕТА: прославила увесь римський народ, його легендарних предків, історію та водночас підносила б і заслуги імператора та всього роду Юліїв. ідеальним для такої мети здавалась історія мандрів і воєн троянського героя Енея, що начебто заснував на латинській землі царство, яке стало основою Римської імперії.

 

 

Вергілій, створюючи поему, поставив перед собою таку мету: возвеличити Октавіана Августа, возвеличити державу, римський народ, героїчних предків; позмагатися із славнозвісним Г омером

РОБОТА НАД  ТВОРОМ

на замовлення Октавіана

1.ціле десятиліття (29-19 рр. до н.е.), аж до смерті поета

2.спочатку склав план, потім написав епопею прозою

3.розділив на 12 книг, став надавати віршованої форми найкращим її епізодам

4.Незадовго до своєї смерті Вергілій наказав спалити своє творіння

5. Август не міг цього дозволити, адже сам Октавіан запросив у Мецената написання цієї поеми.

6.нашвидкуруч дописали інші поети і письменники.

 

 

12 пісень «Енеїди» чітко розподіляються на дві частини: перші шість пісень розповідають про тяжкі поневіряння Енея у пошуках нової батьківщини по дорозі від знищеної Трої до Італії, тому часом їх називають «латинською Одіссею». Других шість пісень присвячені війнам італійських племен з троянцями, бої з Латином, і тому їх здавна порівнюють з «Іліадою».

 

 

Паспорт твору

 

МЕТА: римська епопея «Енеїда» мала на меті наголосити на божественному походженні Рима, уславити нащадка Енея, відновника римської держави — Августа і відтворити в казкових образах міфічного минулого картини сучасної поетові епохи.

 

 

 

 

Літературний рід: епос

 

Жанр: поема

 

Тема: розповідь про життя та діяння родоначальника римського народу – троянця Енея, який був сином богині Венери та Анхіса.

 

Ідея: прославлення троянської та латинської мужності; уславлення роду Юліїв.

 

Композиція: 2 частини, кожна частина – 6 книг.

 

Головні герої “Енеїда”:

 

Еней,

Дідона,

пророчиця Сивілла,

батько Енея Анхіс,

цар Латин,

Лавінія – дочка царя,

Турн.

Сюжетна основа: міфи про Енея

 

І

 

 

ХАРАКТЕРИСТИКА ЕНЕЯ

 

 

Еней — син Анхіса та Афродіти, після Гектора був найславетнішим героєм Трої, родичем троянського царя Пріама, владара дарданів. Брав участь у Троянській війні.

 

За одним із міфів, Еней покинув спалену Трою разом із сином Ас-канієм (Іулом) та батьком Анхісом. Зібравши троянців, після низки випробувань та пригод він заснував нову державу — майбутній Рим.

 

 

Ене́й (грец. Αινείαςлат. Aeneas) — герой античної міфології, син Анхіса й Афродіти; після Гектора найславетніший герой Трої, володар дарданців.

За свідченням «батька історії» Геродота, після поразки в Троянській війні від ахейців (греків) частина троянців (теукрів) на чолі з царем Енеєм прибули до Італії. 

 1Еней походив від царя Троя

2.Рішення. перші дні Троянської війни Еней не брав у ній участі, та коли Ахіллес напав на нього й відтиснув до міста Лірнесс, Еней повів свої загони проти греків. У двобоях з Діомедом та Ахіллесом його врятувала від загибелі Афродіта, а потім Посейдон, наславши несподівану темряву. Еней вирішив взяти рідню, кількох супутників і статуетки богів пенатів, щоб в іншому місці заснувати нову Трою. За «Енеїдою» Вергілія, Еней залишив Трою під час падіння міста. Він забрав із собою сина Асканія (Юла) і на своїх плечах виніс старого батька Анхіса. Його дружина Креуса загинула під час зруйнування міста.

3.Пошуки.

--Зібравши вцілілих троянців, Еней відплив на захід в пошуках місця, де зможе заснувати нове царство.

--Еней висадився на березі Фракії. Він розраховував знайти там притулок, оскільки фракійський цар Лікург вважався союзником колишнього троянського царя Пріама.

--Еней вирушив до Делосу, священного острова Аполлона. Там Аполлон наказав йому плисти в Італію. Флот вирушив туди через острів Крит, а потім на Кіферу, де Еней заснував храм своєї матері.

--Після зимівлі Еней вирушив далі, минув острів Левкадамис Акцій і висадився в місті Амбракія. Там мандрівники на деякий час розділилися. Анхіс на кораблях відплив у гавань Бутронт, а Еней з найбільш зрілими воїнами по суші попрямував у Додону, де знаходився оракул Юпітера (Зевса). Там Еней несподівано зустрів інших троянців на чолі з Геленом і його дружиною Андромахою, колишньою дружиною троянського героя Гектора. Гелен і Андромаха розповіли, що після взяття Трої син Ахілла Пірр (або Неоптолем) зробив їх своїми рабами, але після загибелі самого Пірра Гелен став царем, а Андромаха стала його законною дружиною. Гелен володів даром передбачень і підтвердив Енею, що в Італії він стане предком великого народу

---Богиня Юнона (Гера), яка ненавиділа Енея, намовила бога вітрів Еола створити напрочуд сильну бурю. За мандрівників заступилася Венера і переконала бога вод Нептуна (Посейдона) втихомирити негоду. Еней опинився біля берегів Африки, де в цей час цариця Дідона будувала Карфаген.

 

  • Зійшовши на берег в царстві Латина, троянці спекли коржі та розклали їх на листі селери. З'ївши коржі, вони з'їли і селеру, чим виконали частину пророцтва. Тим часом син Енея Асканій побачив величезну білу свиню і тридцять поросят. Еней зрозумів, що це кінець мандрів і нова Троя буде саме там. Цареві Латину ж було дано пророцтво — його зятем стане чужоземець і започаткує славетний народ. Тож він з радістю прийняв троянців і запропонував видати за Енея свою дочку Лавінію.

італійці на чолі з Турном напали на троянців і спалили їхні кораблі. Коли вороги вже увірвалися в табір, прибув Еней з армією етрусків. У розпалі бою боги наслали на Турна видіння Енея. Той, кинувшись убити його, впав на корабель, який понесло у відкрите море. 

 

 

 

Еней поклявся, аби задобрити Юнону, що в разі перемоги його народ ніколи не зватиметься троянцями і назва Трої більше не житиме. 

ВЕЛИКА МЕТА ОСВІТИ-

ЦЕ НЕ ТІЛЬКИ ЗНАННЯ.

А Й ДІЇ"

Герберт Спенсер

"Світова література -

мистецтво само-

вираження

за допомогою слова "

Акутагова Рюноске


"Читають всі, але далеко не всі вміють читати"

                 Ф.Варан

"Коли з'єдналися любов

і майстерність,

можна чекати шедевра. "

Джон Рескін